Haberler
Giriş Tarihi : 18-02-2021 23:19   Güncelleme : 18-02-2021 23:19

Finlandiya'da 'Benzersiz' Çin Virüsü Mutasyonu Tespit Edildi: PCR Testlerinde Tespit Edilemiyor

Finlandiya'da yapılan labaratuvar araştırmalarında, Çin virüsünün PCR testlerinde görülmeme ihtimali olan yeni bir mutasyonunun keşfedildiği bildirildi.

Finlandiya'da 'Benzersiz' Çin Virüsü Mutasyonu Tespit Edildi: PCR Testlerinde Tespit Edilemiyor

Finlandiya kamu yayın kurumu YLE'den edinilen bilgilere göre; Helsinki'de bulunan Vita Laboratuvarları, Covid-19'un daha önce rastlanmayan, "benzersiz" bir mutasyonunun tespit edildiğini açıkladı.

"Fin-796H" adı verilen mutasyona uğramış Koronavirüs tipinin, daha önce İngiltere'de ve Güney Afrika'da görülen mutasyonlarla bazı özellikleri paylaştığı fakat tamamıyla yeni bir genetik kombinasyona sahip olduğu ifade edildi. 

Finlandiyalı bilim insanları, benzersiz yapıdaki virüsün, boğaz ve burun sürüntülerinde Koronavirüs RNA'sına özgü genetik sekansları arayan PCR testlerinden gizlenebileceği uyarısında bulundu.

Bulaşıcılık ve ölümcüllük konusunda henüz net bir bilginin edinilemediği yeni mutasyonun, Koronavirüs vaka sayısının görece düşük olduğu Finlandiya'ya yurt dışından geldiği sanılıyor.

Finlandiya'da bugüne kadar İngiltere'de ortaya çıkan koronavirüs mutasyonu 422 vakada, Güney Afrika mutasyonu 22 vakada, Brezilya mutasyonu ise 1 vakada görüldü.

Ülkede toplam 52 bin 209 vaka görülürken, virüs nedeniyle 725 kişi hayatını kaybetti.