Haberler
Giriş Tarihi : 22-11-2020 21:13   Güncelleme : 22-11-2020 21:13

Fransa: Açıklamalar Yeterli Değil, Türkiye'den Eylem Bekliyoruz

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, tansiyonu düşürmek için açıklamaların yeterli olmadığını ve eylem beklediklerini söyledi.

Fransa: Açıklamalar Yeterli Değil, Türkiye'den Eylem Bekliyoruz

Fransa Dışişleri Bakanı Jean Yves Le Drian, AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa'da görüyor, geleceğimizi AB ile kurmayı tasavvur ediyoruz" ifadesinin ardından, bu açıklamaların "yeterli olmadığını" söyledi.

Le Drian yaptığı açıklamada, aralık ayında Avrupa Konseyi'nin Ankara hükümetine yönelik yeni yaptırım konusunu ele almadan önce tansiyonu düşürücü açıklamaların yeterli olmadığını ve Türkiye'den "eylemler beklediklerini" belirtti.

Fransa uzun bir süredir Türkiye ile Doğu Akdeniz, Libya, Karabağ vb. pek çok konuda çıkar çatışması yaşıyor. Fransa Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin egemenlik haklarını ihlal ettiğini, Ermenistan ile Azerbaycan arasında krize neden olan Dağlık Karabağ meselesindeki etkinliğini de azaltmasını talep ediyordu.

Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya ve Türkiye'nin Afrikada'daki artan Fransa karşıtlığını körüklediğini öne sürmüştü.