Haberler
Giriş Tarihi : 01-11-2020 16:02   Güncelleme : 01-11-2020 16:02

Fransa Ankara Büyükelçisini Geri Gönderdi

Fransa, Macron ve Erdoğan arasındaki gerilimin ardından çektiği büyükelçisini geri gönderdi.

Fransa Ankara Büyükelçisini Geri Gönderdi

Fransa, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macron arasındaki gerilimin ardından çektiği büyükelçisini geri gönderme kararı aldığını açıkladı. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, yaptığı açıklamada Ankara Büyükelçisi Herve Magro'nun, ‘son dönemdeki açıklamalarla ilgili duruma açıklık getirmesi amacıyla Ankara’ya dönmesini istedik’ ifadelerini kullandı.

Fransa Dışişleri Bakanı tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macron’a yönelttiği, "Zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var" sözleri üzerine çekilen büyükelçi Herve Magro'nun döneceği açıklandı. Le Drian, yaptığı açıklamada “İfade özgürlüğünü anlattığı derste Samuel Paty’nin öldürülmesi Türkiye tarafından kasti olarak araçsallaştırıldı”  ifadesini kullandı. 

Fransız bakan Türkiye’yi kendilerine karşı bir karalama kampanyası başlatmakla suçladı ve Nice saldırısıyla bu tutumun değiştiğini vurguladı. Le Drian, Türkiye'nin Nice saldırısı hakkında 'farklı, açık, belirsizliğe yer vermeyen’ bir kınama yayınladığını belirterek "Fakat bu durum Ankara'yı açıklık getirmekten muaf tutmuyor" dedi.

Jean-Yves Le Drian, ‘son dönemdeki açıklamalarla ilgili büyükelçinin duruma açıklık getirmesi amacıyla Ankara’ya dönmesini istedik’ ifadelerini kullandı.