Haberler
Giriş Tarihi : 29-10-2020 22:01   Güncelleme : 29-10-2020 22:01

Fransa'da Görevli Asker Sayısı İki Katına Çıkarıldı

Fransa, radikal İslamcı terör eylemlerinin ardından ek önlemler aldı.

Fransa'da Görevli Asker Sayısı İki Katına Çıkarıldı

Fransa'da birbirine paralel şekilde artış gösteren İslamofobi ve cihatçı terör eylemleri Fransa hükümetini ek önlemler almaya zorladı.

Nice kentinde bulunan bir kilisenin yanında bıçaklı saldırının ardından olay yerine gelerek incelemelerde bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yaptığı açıklamada, “Değerlerimiz, özgürlük anlayışımız ve ülkemizdeki inanç özgürlüğümüz yüzünden saldırıya uğradık. Asla teslim olmayacağız” dedi.

Macron, “Fransa bir kez daha terör saldırısıyla vuruldu. Terör bu şehrin sakinlerini üçüncü kez vurdu. Hissettiğiniz şoku biliyorum” ifadelerini kullanarak, ülke genelinde terörle mücadele kapsamında görev alan asker sayısının 3 binden 7 bine yükseltildiğini açıkladı. Macron, “Başta kiliseler olmak üzere tüm ibadethaneleri koruyacak konuma geleceğiz” dedi.

Açıklamasında birlik mesajı veren Macron, “Fransa'da tek bir topluluk var, oda Ulusal topluluktur. İnançları ve dinleri ne olursa olsun tüm yurttaşlarımıza bu zamanlarda birleşmemiz ve bölünmememiz gerektiğini söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Başbakan Jean Castex Ulusal Mecliste yaptığı konuşmada, ülkenin terörle mücadele eylem planını “acil saldırı” seviyesine çıkarıldığını duyurdu.

Fransa'da sabah saatlerinde Nice kentinde bulunan Notre-Dame Kilisesi'nin yakınlarındaki bıçaklı saldırıda 3 kişi hayatını kaybetmişti.