Haberler
Giriş Tarihi : 20-12-2020 19:06   Güncelleme : 20-12-2020 19:06

Fransa'da Macron'a Olan Destek Düşüyor

Fransa'da yapılan anketlerin sonucunda halkın yarısından fazlasının Cumhurbaşkanı Macron'dan memnun değil.

Fransa'da Macron'a Olan Destek Düşüyor

Fransa'da yapılan bir anket, halkın yüzde 60'a yakınının, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakan Jean Castex'ten memnun olmadığını ve ikilinin popülaritesinin düştüğünü ortaya koydu.

Kamuoyu Araştırma Enstitüsünün (IFOP), Fransız basını için 9-17 Aralık tarihleri ​​arasında, 18 yaş ve üstü 1936 kişi ile çevrimiçi yaptığı anket, hükümete ilişkin popülarite ve memnuniyet durumlarını araştırdı. Anket, Fransızların yüzde 60'ının, Çin virüsü nedeniyle karantinada olan Cumhurbaşkanı Macron'dan, yüzde 59'unun da Başbakan Castex'ten memnun olmadığını ortaya koydu.

Araştırma ayrıca Macron'un popülerliğinin, aralık ayında 3 puan düşerek yüzde 38'e, Başbakan Castex'in ise 2 puan düşerek yüzde 37'ye gerilediğini gösterdi. Kasım ayında yapılan bir ankette de, ülkedeki 10 Fransızdan 7'si Çin virüsü salgınıyla mücadelede Macron yönetimine güvenmediğini ve hükümetin salgınla mücadeledeki tedbirlerini tutarsız bulduğunu ifade etmişti.

Çin virüsü testi pozitif çıkan Macron geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında sağlık durumunun iyi olduğunu ve hastalıkla alakalı çok fazla belirti göstermediğini söylemişti.