Haberler
Giriş Tarihi : 16-11-2020 18:41   Güncelleme : 16-11-2020 18:41

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu İYİ Parti Genel Merkezi'ni Ziyaret Etti

Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Merkezi'ni ziyaret ederek Meral Akşener ile görüştü. İkili, toplantı sonrasında ortak basın açıklaması yaptı.

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu İYİ Parti Genel Merkezi'ni Ziyaret Etti

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Beraberindeki heyetle İYİ Parti'ye gelen Davutoğlu, burada Meral Akşener ve İYİ Parti'nin kurmaylarıyla temasta bulundu. Liderlerin heyetler eşliğinde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ikili, kameralar karşısına geçerek ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmenin içeriğine ilişkin açıklamalarda bulunan İYİ Parti lideri Akşener, "İyileştirilmiş güçlendirilmişi parlamenter sistemin tasarımına yönelik vesayet sisteminin olmadığı, hükümetin o arada iktidar olmuş yürütmeyi götüren yapının ayağına pranga takılmadığı, kurumların itibarının olduğu, kapsayıcı kurumların yer aldığı, hesap verilebilir ve şeffaflığın, liyakat sisteminin zorunlu olduğu bir sistem tasarımın üzerinde de biz çalışıyoruz. Bu iki çalışmayı biraraya getireceğiz ve ortak noktaları ulaşılabilir noktalara bakacağız. Arkadaşlarımız ortak çalışacaklar, kendileriyle bu konuda mutabık kaldık. Kendilerine ve arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Akşener'den sonra söz alan Ahmet Davutoğlu da benzer bir şekilde 'güçlendirilmiş parlamenter sistem' vurgusu yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Birlikte istişaremizde bu iade-i ziyaretin 1 Kasım’daki kongremizden sonra yapılmasının uygun olacağını düşünmüştük. Bu arada 9 Kasım’da güçlendirilmiş parlamenter sistem modelimizi kamuoyu ile paylaşmıştık. Siyaset hizmet için bir araçsa var olan yanlışları söylemek hepimizin ortak görevi, sorumluluğu, misyonu. O yanlışlar karşısında alternatifleri ortaya koymak, son iki hafta içerisinde yaşadığımız gelişmeler, bir bakanın istifası etmesi ve ondan sonraki gelişmeler ve ekonomimizin durumu konusu artık Sayın Cumhurbaşkanının kabul ettiği hem ekonomide hem hukukta hem demokraside problem olduğu gerçeği aynı zamanda cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminin iflası anlamına gelir.  Sayın Genel Başkan bugün bir televizyon programında çok doğru vurguladı. Mesele kişi meselesi değil, bir sistem meselesi ve bir zihniyet meselesidir. Biz ülkenin geleceğine hazırlanırken, gelecek nesillere onurla yaşayacakları bir ülke ve demokratik ortam vadederken vazifemiz değiştirdiğimiz cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi karşılığında neyi teklif ettiğimizdir. Bugün kendileriyle bunu paylaştık. Çok samimi ortamda paylaştık. 

Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemi, çarpık bir başkanlık sistemidir. Bu sisteme karşı çıkarken 1924 Anayasası ile gelen çoğunlukçu sisteme de, 1961 Anayasası ile gelen vesayetçi sisteme de, 1982 Anayasası ile gelen melez sisteme de karşıyız. Tam şeffaf, net, açık bir parlamenter sistem öneriyoruz. Güçlendirilmiş derken de, parlamenter sistemdeki temel unsur olan temsil ve istikrar arasındaki ilişkiyi tekrar sağlam temele oturtacak, temsili sağlarken istikrarı bozmayacak mekanizmaları teklif ediyoruz istemimizde. Bu sistemde gerçek anlamda bir parlamenter sisteme geçişi, Türkiye’nin geleceği açısından tek çözüm yolu olarak görüyoruz. Bunları tek tek partilerin savunması yetmez. Uygulanabilir somut çerçeveler ışığında biraraya gelerek bunları savunmak lazım. Ben bugün bu konudaki mutabakat zemininin çok güçlü olduğunu ve çok ortam yönlere sahip olduğumuzu görmekten büyük mutluluk duydum. Bundan sonra sık sık biraraya geleceğiz, Türkiye’de dağılan siyasetin alanını açacağız. Herkese kapılarını kapatanlara karşı, kapıları herkese açık bir siyaset uygulamaya devam edeceğiz. Bu konuda da Sayın Genel Başkanla birlikte çalışmamızın Türk siyasetine özel bir katkı yapacağına inanıyorum."

Koncuk'un İstifası ve Özdağ'ın İhracı

Açıklamanın ardından, İsmail Koncuk’un istifasının ve MDK'nın Ümit Özdağ  hakkındaki ihraç kararının sorulması üzerine Akşener, “36’ya düştük. Bütün bunların her birine elbette çok üzülüyorum. Herhangi bir milletvekili arkadaşımızı bir kenara bırakın sade bir üyemizin dahi istifa etmesi, partimizle yolunu ayırması son derece bizleri üzen bir durumdur. Benim bir özelliğim var; bu irade beyanında bulunmuş hiçbir arkadaşımızı incitecek herhangi bir söz kelime sarf etmedim, aynı noktada durmaya devam edeceğim. Sayın Özdağ konusu ise keşke böyle olmasaydı ama Sayın Özdağ'ın beni, partimizi ve Başkanlık Divanımızın neredeyse yarısını itham eden iftira boyutundaki pek çok söylemi nedeni ile MDK ihraç etme kararı vermiştir. Bizim MDK’nın özelliği şudur; bütün yazışmaları kalemleri ayrıdır, hem Meclis’teki grubumuzdaki arkadaşlarımızın hem de kongrede seçilen MDK’mızın biraraya gelip aldığı bir karardır. Herkes için hayırlı olsun diyorum ama üzüldüğümü ifade etmek isterim” dedi.

Akşener, İmamoğlu’na bölücülük suçlaması yapılmadığına ilişkin İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasının sorulması üzerine, “Şimdi bendeki belge ve bilgiler benim söylediğim gibi 27 yıldır aktif politika yapan Meral Akşener’in hiçbir zaman söylediği herhangi bir konu tekzibe uğramamıştır. Burada ben Sayın Soylu’nun çok çevresine dikkat etmesi gerektiğini söyledim. Kendisine eski İçişleri Bakanı olarak çevresine dikkat etmesi gerektiğini söyleyeyim” yanıtını verdi.