Haberler
Giriş Tarihi : 16-03-2021 14:12   Güncelleme : 16-03-2021 14:12

Google, Gizli Sekmede de İzlemeyi Sürdürdüğü İçin Yargılanacak

Google, kullanıcılarını gizli sekmede de izlemeyi sürdürdüğü için yargılanacak.

Google, Gizli Sekmede de İzlemeyi Sürdürdüğü İçin Yargılanacak

Google'a, geçtiğimiz Haziran ayında ABD'de kullanıcıları gizli sekmedeyken takip edip veri toplamaya devam ettiği gerekçesiyle dava açılmıştı. Kullanıcıları yanıltmakla ve verileri gizli bir şekilde toplayarak yasaları ihlal etmekle suçlanan Google, durumdan etkilenen milyonlarca kullanıcıya yönelik zarar için 5 milyar dolarlık bir tazminat davası ile karşı karşıya kalmıştı.

Bu davanın gerekçesini kabul etmeyerek konuya ilişkin açıklama yapan Google Sözcüsü Jose Castenda ''Chrome'daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir.' ifadelerini kullandı ve Google, davanın düşmesini talep etti.

Mahkeme Google'ın bu isteğini kabul etmedi ve böylelikle Google, kullanıcıları gizli sekmede takip edip veri topladığı için 5 milyar dolarlık bir tazminat davasında yargılanacak. 

Google'ın verdiği bilgiler doğru olsa da nihayetinde kullanıcıları yanılttığı ve tam olarak hangi verileri toplayıp toplamadığına yönelik yeterli bilgi vermediği gerekçesiyle haksız bulunabilir.