Spor
Giriş Tarihi : 26-03-2021 11:41   Güncelleme : 26-03-2021 11:41

GS'li Üyelerden İstanbul Sözleşmesi'nin Feshine Tepki: Galatasaray Yöneticileri Sessiz Kalmayı Tercih Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'ni gece yarısı kararnamesiyle feshine ilk tepki Fenerbahçe'den gelmiş, Galatasaray ve Beşiktaş sessiz kalmıştı. Galatasaray üyeleri ise kulübün sessizliğine rağmen Sözleşmenin feshine tepki gösteren bir bildiri yayınladı.

GS'li Üyelerden İstanbul Sözleşmesi'nin Feshine Tepki: Galatasaray Yöneticileri Sessiz Kalmayı Tercih Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul Sözleşmesi'ni gece yarısı kararnameleriyle feshinin yarattığı tartışmalar spor camiasında da sürüyor.

Galatasaray yönetimi Sözleşme'den çıkılmasına dair herhangi bir açıklama yapmadı ancak kulüp üyeleri yönetimden bağımsız olarak konu ile ilgili bir bildiri paylaştı. Bir gazetede yayımlanacağı belirtilen bildiri yüzlerce üye tarafından imzalandı. Bildiri şu şekilde:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Mart 2012 günü kabul edilmiş olan ve Türkiye'nin ardından 33 ülkenin imzacı olduğu, adını kulübümüzün kurulduğu, dünyanın göz bebeği İstanbul şehrinden alan Uluslararası İstanbul Sözleşmesi'nin 9 yıl 8 gün sonra ani bir karar sonucu iptal edildiğini öğrenmiş bulunmaktayız.

Bu bağlamda, "Kızlarını okutmayan millet oğullarını manevi öksüzlüğe mahkum etmiş demektir; hüsranına ağlasın" diyerek, özgür, gelişmiş ve dogmalara hapsedilmemiş kız çocuklarının ve kadının toplumdaki açısından önemini belirten Tevfik Fikret'in kürsüsünü emanet almış bizler, 21. yüzyılda, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi kavramlarla mücadele eden her türlü fikrin yanında durmayı, gönül verdiğimiz renklere bir borç olarak bilmekte ve görmekteyiz.

Toplumu oluşturan her bir bireyin özgürce yaşama hakkı kutsaldır. Bilim ve teknolojinin, dünyanın sınırlarını aştığı bu dönemde, sadece belirli bir zümrenin veya kadınların değil, toplumsal cinsiyete dayalı yüzyıllardır süregelen rollerin çağa ayak uydurması ve toplum olarak her bir bireyin kucaklanması ve korunması ile, aile içi şiddet, kadına şiddet veya kadına toplum içerisinde cinsel ayrımcılık gibi çağ dışı uygulamaların ise sona ermesi gerekmektedir. Bu siyasi değil toplumsal bir meseledir ve bu şekilde ele alınması gerekmektedir.

Sporun her alanında kadın sporcularının başarıları ile göğsü kabaran Galatasaray Spor Kulübü'nün aşağıda imzası bulunan üyeleri olarak bizler, kulübümüzün seçilmiş yöneticilerinin sessiz kalmayı tercih ettiği şu durumda, gelecek yüzyıllarda çeşitli spor dallarında gerek kulübümüzün, gerek ise ülkemizin bayrağını dalgalandıracak kadınlarımızın, çocukken şiddet görmediği, aile içi şiddet nedir bilmediği, toplumda yerleşik dogmalar nedeniyle hayallerine ulaşmasının engellenmediği bir toplumsal bilince ulaşmak adına, ülkemizin uluslararası nitelikte bağlayıcılığı olan sözleşmelere taraf olması gerektiğine inandığımızı belirtiriz"

Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Twitter hesabından yayınlanan mesajda "Kadınlar ve kız çocukları için toplumumuzu aynı noktada olmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verilirken, "Kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığı ve şiddeti önlemeye yönelik önemli bir adım olan İstanbul Sözleşmesi’ni tüm toplumumuzun ortak menfaati için gözetmemiz gerektiğine inanıyoruz ve bu doğrultuda fesih kararının yeniden gözden geçirilmesini talep ve rica ediyoruz" denilerer Sözleşme'nin feshine tepki gösterilmişti.