Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 26-05-2021 23:09   Güncelleme : 26-05-2021 23:21

Haydut Rum Yönetimi'nin Tehdit ve Şantajına Tatar'dan Cevap: Hegemonyacı Tutuma Boyun Eğmeyeceğiz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) lideri Nikos Anastasiadis'in Avrupa Birliği (AB) Zirvesi'ne ilişkin açıklamalarına ve ileri sürdüğü şartlara Türk tezlerini yineleyerek tepki gösterdi. Tatar, "Rum tarafının hegemonyacı tutumuna boyun eğecek değiliz" dedi.

Haydut Rum Yönetimi'nin Tehdit ve Şantajına Tatar'dan Cevap: Hegemonyacı Tutuma Boyun Eğmeyeceğiz

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, haydut Rum Yönetimi'nin lideri Nikos Anastasiadis'in "Şartlarımız kabul edilmezse AB-Türkiye ilişkilerinin ele alınacağı AB Zirvesi’ni veto edeceğiz" şeklindeki küstah sözlerine sert karşılık verdi.

Haydut Rum Yönetimi'nin Ezeli Taktiği: Tehdit ve Şantaj

Cumhurbaşkanı Tatar, yazılı açıklamasında, şartların AB, Türkiye ve KKTC'ye yönelik tehdit ve şantaj içerdiğini söyledi. Tatar, "Bu şartların tarafımızca kabul edilmesi asla mümkün değildir" dedi. Tatar, "Rum tarafının hegemonyacı tutumuna boyun eğecek değiliz" sözleriyle Kıbrıs sorununa ilişkin Türk tezlerinin dayandırıldığı "egemen eşitlik" ilkesine vurgu yaptı.

"AB adil olmalı"

Tatar, AB'ye de Rum tarafının şartlarına tepki göstermesi, Rum yanlısı tutumundan vazgeçmesi ve adil olması çağrısında bulundu.

Rum lider Anastasiadis, AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Brüksel'de yaptığı görüşmede "Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki doğal gaz çalışmalarını durdurması, Maraş açılımına son verilmesi ve iki devletli çözüm önerisinden vazgeçilmesi" gibi her zamanki akıl dışı şartlarını öne sürmüştü.