Haberler
Giriş Tarihi : 27-09-2021 12:25   Güncelleme : 27-09-2021 12:36

HDP: Herhangi Bir İttifak İçinde Yer Alma Arayışımız Yok

HDP tarafından açıklanan Tutum Belgesi'nde ittifaklara ilişkin önemli ifadelere yer verildi.

HDP: Herhangi Bir İttifak İçinde Yer Alma Arayışımız Yok

Yaklaşan seçimlerde takınacakları tavra ilişkin önemli ifadeler barındıran Tutum Belgesi'ni açıklayan HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yaptıkları açıklamada "Bizler, parlamento seçimleri için demokrasi ittifakı şiarıyla; halklar ve barış ittifakı, kadın dayanışması ve ittifakı, ekoloji ittifakı anlayışı temelinde, toplumsal ve siyasal muhalefet, emek, kadın ve gençlik hareketleri ile en geniş birlikteliği ve ortak mücadele zeminini büyütme ve bu yoldaki güçlü yürüyüşümüzü sürdürme kararlılığındayız. Bunun dışında herhangi bir ittifak içinde yer alma arayışımızın olmadığını açıklıkla vurguluyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Bu Sistemi Besleyen Yapıları Değiştirmek İstiyoruz

HDP liderleri ortak açıklamada "Keyfiliği ve zorbalığı kurumsallaştırıp kalıcılaştırmayı hedefleyen ve yaşadığımız çoklu krizin ve çözümsüzlüğün başlıca kaynağı olan cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ve bu sistemi besleyen yapıları değiştirmek istiyoruz. Amacımız, bütün kuvvetleri ve nihai karar yetkisini tek adamda birleştiren bu otoriter ve tekçi sistemin yerine güçlü demokrasinin, çoğulcu demokratik sistemin tesis edilmesini sağlamaktır" ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanlığı Seçiminde İlkesel Buluşmaların Gerçekleşmesi...

"Bu bağlamda cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkesel buluşmaların gerçekleşmesi, HDP seçmenlerinin ülkenin geleceğinde anahtar bir role sahip olmaları nedeniyle günceldir" denilen açıklamada "İster HDP'li isterse başka bir aday olsun, isimler yerine ilkelerin ve yöntemlerin tartışılmasının gerekli olduğu inancındayız. Çünkü demokratik dönüşüm şahıslar aracılığıyla değil, ilkeler ve yöntemler üzerinde müzakere ve mutabakat yoluyla gerçekleşebilir. Seçilecek cumhurbaşkanı da rolünü ve işlevini ancak bu zeminde doğru bir şekilde yerine getirebilir" ifadelerine yer verildi.