Haberler
Giriş Tarihi : 30-01-2021 22:55   Güncelleme : 30-01-2021 22:55

Hindistan, Merkez Bankası Tarafından Çıkarılan Kripto Parayı Kullanıma Sokmayı Planlıyor

Hindistan tüm özel kripto paraların kullanımını yasaklayarak merkez bankası tarafından çıkarılan yeni resmi bir kripto para birimini kullanıma sokmayı hedefliyor.

Hindistan, Merkez Bankası Tarafından Çıkarılan Kripto Parayı Kullanıma Sokmayı Planlıyor

Hindistan tüm özel kripto paraların kullanımını yasaklmaya giderek merkez bankası tarafından çıkarılan yeni resmi bir kripto para birimini kullanıma sokmayı hedefliyor.

Hükümetin açıkladığı yeni kanun tasarıları arasında yer alan düzenlemeye göre Bitcoin gibi kripto paraların ülkede kullanımı yasaklanacak. Ancak tasarıya göre kripto para teknolojisini ve kullanım alanlarını geliştirmek için bazı istisnalar tanınacak.

2019 yılı ortalarında hükümet tarafından oluşturulan bir panelde tüm özel kripto paraların yasaklanması ve bu paralarla işlem yapanlara ağır para cezalarının yanı sıra 10 yıla kadar hapis cezası verilmesi önerilmişti. Yine aynı panelde merkez bankası tarafından resmi bir kripto para birimi çıkarılması tavsiye edilmişti.

2018 yılının nisan ayında da Hindistan Merkez Bankası tüm finansal kuruluşlardan dijital para birimi ile işlem yapan şirketler ve bireylerle ilişkilerini üç ay içerisinde sonlandırmalarını talep etmişti. Ancak geçtiğimiz yıl mart ayında Yüksek Mahkeme merkez bankasının yasağını kaldırarak bankaların kripto para işlemleri yapmasına onay verdi.