Haberler
Giriş Tarihi : 04-05-2021 00:08   Güncelleme : 04-05-2021 00:24

Hindistan'da Hastaneler Çin Virüsüne Güç Yetiremiyor: Orduyu Yardıma Çağırdılar

Yoğun bakım yataklarının dolu olduğu ve tıbbî oksijen sıkıntısının yaşandığı kentteki hastaneler ciddî bir kriz yaşıyor. Başkent yönetimi, Çin virüsü tedavi merkezlerinin ve yoğun bakım ünitelerinin yönetimini orduya devretmek istiyor.

Hindistan'da Hastaneler Çin Virüsüne Güç Yetiremiyor: Orduyu Yardıma Çağırdılar

BBC Türkçe'nin haberine göre Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de Çin virüsünün ikinci  dalgasıyla başa çıkmakta zorlanan yetkililer, orduyu yardıma çağırdı.

Salgının başlamasından bu yana ülkede kayıtlara geçen vaka sayısı 20 milyona yaklaşıyor. Son iki haftadır her gün 300 binin üzerinde vaka görülürken ölü sayısı ise toplamda 220 bini buldu. Uzmanlar, test sayısının azlığı ve doktor görmeden evlerinde ölen hastaları gerekçe göstererek ülkedeki toplam vaka ve ölüm sayısının çok daha yüksek olduğunu söylüyor.

Hastaneler Başa Çıkamıyor

Bu haftasonu günde 400'den fazla kişinin öldüğü başkentte yetkililer, 10 bin dolayında hastaya bakan oksijen bulunan sağlık kuruluşlarının ve 1000 yoğun bakım yatağının yönetimini ordunun yapmasını istiyor.

Bölge yönetiminin Başkan Yardımcısı Manish Sisodia hastanelerin vaziyetle başa çıkamadını söyledi ve "Savunma Bakanlığı ellerindeki kayda değer kaynaklarla devreye girer ve ek Kovid-19 tedavi merkezlerinin sağlanması ve personel verilmesiyle görevlendirilirse bu zamanında ve yerinde bir yardım olur" dedi. Sisodia ayrıca, çok ihtiyaç duyulan oksijenin taşınmasında "acil" yardım talep etti.

Hindistan daha önce ordunun elindeki oksijenin hastanelere gönderilmesi ve emekli askerî tıp personelinin göreve çağrılmasına karar vermişti.

Delhi yerel yönetiminin Başbakanı Arvind Kejriwal ise birçok kez kentin federal hükûmetten yeterli oksijen alamadığından şikayet etti. Ancak federal yetkililer tedarik sorunu olmadığını, sorunun nakliye zorluklarından kaynaklandığını savunuyor. Hindistan'da günlük tonlarca oksijen üretiliyor, ancak bazı uzmanlar dağıtım kanallarına yatırım yapılmamasından tedarikte sorun yaşandığını vurguluyor.

Başkentte hastaneler, oksijen bulabilmek için sosyal medyada acil kodlu mesajlar paylaşıyor. Taşınabilir tüpleri doldurmak için saatlerce sıra beklenmesi de sık görülen bir manzara.

Shri Ram Singh Hastahanesi'nin yöneticisi Dr. Gautam Singh "Her gün mücadele veriyoruz. Hastane personelimin yarısı tüpleri doldurmak için yollarda bir oraya, bir buraya gidiyor" dedi.

Başkentin dışında da yoğun bir oksijen sıkıntısı yaşanıyor. Ülkenin güneyindeki Karnataka eyaletindeki bir hastanede 24 kişi öldü, ancak hükûmet bu kişilerin hepsinin oksijen sorunu yüzünden öldüğü haberlerini reddediyor.

Aşılama Yavaşladı

Hindistan'daki Çin virüsü krizi, yavaş giden aşılama kampanyası sebebiyle de kötüleşiyor. Hindistan'ın dünyanın en büyük üreticisi olmasına karşın tedarik sorunu var. Ocak ayından bu yana 1,4 milyar kişinin yaşadığı ülkede nüfusun ancak yüzde 10'undan biraz fazlası ilk doz aşıyı olabilirken yalnızca yüzde 2'si ikinci doz aşıyı oldu.

Dünyanın en büyük aşı üretecisi Serum Enstitüsünün Genel Müdürü, aşı sıkıntısının aylar sürebileceğine ilişkin bir uyarı yaptı. Financial Times gazetesine konuşan Adar Poonawalla, Enstitünün aşı sıkıntısından sorumlu tutulmasının haksız bir tutum olduğunu asvundu. Poornawalla, sipariş olmadığı için üretim kapasitesini artırmadıklarını söyledi ve "Yılda 1 milyar dozdan fazlasını üretmemiz gerekeceğini düşünemedik" diye konuştu.