Haberler
Giriş Tarihi : 04-10-2020 17:23   Güncelleme : 04-10-2020 17:23

Hollanda Çin Virüsüne Karşı Yeni Tedbirler Getiriyor: Okulların Havalandırma Sistemleri Değişecek

Hollanda hükümeti Koronavirüs sürecinde eğitime devam edebilmek için yeni tedbirler alıyor.

Hollanda Çin Virüsüne Karşı Yeni Tedbirler Getiriyor: Okulların Havalandırma Sistemleri Değişecek

Hollanda hükümeti, Çin virüsü sürecinde çocukların daha güvenli bir ortamda eğitim görebilmeleri için yeni tedbirler aldı. Ülkedeki ilk ve orta dereceli okulların "korona korumalı" hale getirilmesi için havalandırma sistemlerinin yenilenmesi kararlaştırıldı. 

Hollanda Eğitim Bakanı, okullar ve belediyelerin havalandırma sistemlerini iyileştirmesine yardımcı olmak için 360 milyon euro kaynak ayırdıklarını açıkladı. 

Hollanda'da Ağustos ayı ortalarında açılan ilk ve orta öğretim okullarının yaklaşık yüzde 11'inin, sağlıklı havayı garanti altına almak için gerekli olan yeterli teknik donanıma sahip olmadığı ortaya çıktı.

Hükümetin araştırmasına göre ülkedeki okulların yaklaşık 800'ünde yasal havalandırma standartları henüz karşılanmıyor. Bu nedenle, sınıfların kapı ve pencereleri sık sık açılarak havalandırma sağlanıyor.

Hükümet, iyi bir havalandırma sisteminin koronavirüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olacağını belirterek, bu nedenle 360 milyon euroluk kaynağı belediye ve okullara tahsis etti.

Hollanda'daki yaklaşık 9 bin 300 okulun yüzde 80'i Havalandırma Koordinasyon Ekibi (LCVS) tarafından yapılan araştırmaya katıldı. Okullardaki havalandırma durumuna ilişkin çalışma sürüyor.

İlk ve ortaöğretim okullarının çatı kuruluşlarına göre, hükümetin havalandırma konusundaki maddi yardımı önemli bir adım olarak değerlendirdi.

Hollanda hükumeti, öğrenci ve öğretmenlerin okul koridorlarında ve kantinlerde maske ile dolaşmalarını önerdi. Sınıfa girince maskeler tekrar çıkarılabilecek.