Haberler
Giriş Tarihi : 10-10-2021 11:37   Güncelleme : 10-10-2021 11:37

Honda İşçilerinin Tazminatlarının Yüzde 40'ı Vergi Olarak Kesildi

Honda fabrikasının işçilerine ödenen tazminatların yüzde 40'a yakını vergi olarak kesildi.

Honda İşçilerinin Tazminatlarının Yüzde 40'ı Vergi Olarak Kesildi

Honda, kapattığı Türkiye fabrikasında çalışan işçilerine veda jestleri yapmış, işten çıkarma nedeniyle ödenmesi gereken 8 maaşlık ihbar tazminatının yanı sıra 10 yılını doldurmayan çalışanlara 40, 10 yıldan uzun süre çalışan personellere 48 maaş tazminat ödemişti.

Honda çalışanlarının almaları gereken ödemelerin yüzde 40'a yakınının vergi olarak kesildiği ortaya çıktı.

Barış Yarkadaş, Korkusuz'daki köşesinde yazdığı yazısında "'Ücretleriniz banka hesaplarınıza yatırılmıştır' mesajını görüp bankaya koşan emekçiler, 'vergi şoku' ile karşılaştı. Çünkü; Mehmet Cengizlere kıyak üstüne kıyak yapan AKP’nin vergi düzeni, alın terinin karşılığını almak için gün sayan emekçileri affetmemişti. Bu adaletsiz düzen, işçilerin her birinden yüzde 40’a yakın vergiyi peşin olarak kesmişti!" ifadelerini kullandı.

AKP yönetiminin vergi konusundaki adaletsiz tavrını eleştiren Yarkadaş yazısında, "AKP tipi adalet budur! AKP Türkiye’de adaletin kırıntısını bile bırakmamaya yemin etmiştir. Şimdi bu yeminini hayata geçiriyor. AKP Mehmet Cengizlerin, Özaltınların, Limakların, Kolinlerin, Rönesansçı Ilıcakların, Çalıkların, ERG İnşaat’ın iktidarıdır. Onlar zenginleşirken, emekçiler yoksullaşır. Emekçiler, AKP’ci zenginleri daha da zenginleştirmek için ter döker, vergi verir. AKP düzeninin özeti budur" ifadelerine yer verdi.