Haberler
Giriş Tarihi : 17-01-2021 23:07   Güncelleme : 17-01-2021 23:19

İBB Başkanı İmamoğlu Deniz Taksilerini Yeniden Kullanıma Açtı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, deniz taksilerin vatandaşın yeniden kullanımına açıldığı tanıtım törenine katıldı.

İBB Başkanı İmamoğlu Deniz Taksilerini Yeniden Kullanıma Açtı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi, "Ama şimdi bizi soğuk hiç rahatsız etmiyor. Hem kar, hem soğuk bizi mutlu ediyor. Zira gerçekten bir kuraklıkla baş başayız. Bu kuraklığın bir an önce bolluğa, berekete dönüşmesini diliyoruz. Bu pazar günü sevgili İstanbulluları belki de İstanbul’un en tarihi, en kadim yerlerinden birisi olan tersaneden selamlıyorum" 

Deniz taksi uygulamasının daha önceki yönetimler tarafından çürümeye terk edildiğini anımsatan İmamoğlu, "Tabanı iyi oturmadığından, sistemi iyi çalışılmadığından ne yazık ki bu işler olmuyor. Yıllar geçiyor aradan ve bu deniz taksilerin Haliç’te çöplüğe dönmelerini güçlükle temizliyoruz. Zar zor çürümeye terk edilen bu deniz taksileri bir depoya aldırdık" dedi.

50 deniz taksisi yeterli gelmediği takdirde hedeflerinin sayıyı arttırmak olduğunun altını çizen İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı;

“İBB’nin ana disiplini ile bir paydaş olacak. Bunun bir hizmet kadar kimlik olduğunun farkında olacak. Onu hissettiren kurumsal bir yapıyla bu yılın yaz aylarında sunmak istiyoruz. 50 adet deniz taksiyi sisteme katmak istiyoruz. Hem sayısal anlamada, hem daha sürdürülebilir ve hizmet vermesi anlamında deniz takside 50 yetmiyorsa daha fazlasını hedefimize koymalıyız. Deniz taksilerimiz, 10 kişi kapasiteli olacak ve sizi Adalar’dan Sarıyer’e, Beylikdüzü’nden Üsküdar’a, Pendik’ten Bakırköy’e taşıyacak. Bu taksiler, 565 yıl önce Fatih Sultan Mehmet’ten bize emanet bu tersanede üretilecek. Güncel, dijital teknolojik iletişimin de katkı sunduğu bir sistemle deniz taksi hayata geçecek.”

Vapur iskelelerine konulan kiosklardan oy verecek İstanbullular, deniz taksilerde görmek istedikleri renkleri belirleyecek. Programdan sonra kiosk başına geçen İmamoğlu, konuklar arasında yer alan Eren Erdem, Doğan Subaşı ve Kemal Çebi’nin oy kullanmasını isteyerek, “Benim oy vermem doğru olmaz. Lütfen siz oy verin” dedi ve deniz taksi için ilk oylama yapıldı. Tüm İstanbulluların oy vereceği sistem, 24 Ocak’a kadar devam edecek.