Haberler
Giriş Tarihi : 20-04-2021 19:33   Güncelleme : 20-04-2021 19:58

İBB Başkanı İmamoğlu: İstanbul Kanalı için Israr Edilmesinin Tek Sebebi Para

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Kanalı'nın bir seçim projesinden ibaret olduğunu söyledi. İmamoğlu, beton kanalın İstanbul için ciddî bir tehdit oluşturacağını belirtti. Buna rağmen kanalda ısrarcı olunmasına ilişkin "Çok net, hani bir söz vardır ya; para, para, para… Bugün bunda ısrar edilmesinin tek sebebi tam da budur. Bugün bu ısrarı yapanların aklındaki tek konu buradan birilerinin para kazanmasıdır" dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu: İstanbul Kanalı için Israr Edilmesinin Tek Sebebi Para

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, uluslararası medya kuruluşu temsilcileriyle İstanbul Planlama Ajansı’nın Florya Yerleşkesi’nde bir araya geldi.

İmamoğlu, burada gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Kanal İstanbul ile ilgili projeye karşı pankartlar asarak halkımızı bilgilendirme çabamıza dönük hakkımda bir soruşturma izni verilmişti. Hükûmetin hoşuna gitmeyen bir konuda pankart veya bayrak asarsanız savcılar hemen harekete geçiyor. Bugünlerde bunu daha da yoğun yaşıyoruz. Ne yazık ki bu olaylar demokrasimiz adına bizleri çok üzüyor. Bunlar antidemokratik olaylar ve bu uygulamaları kınıyorum” dedi.

"FEZLEKELER DEMOKRASİ İÇİN YÜZ KIZARTICI"

Konuşmasında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına yönelik girişimlere ve İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine de yer veren İmamoğlu “Ana muhalefet olan benim de partimin başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve 8 milletvekilimiz hakkında TBMM Genel Kuruluna gelen dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin fezlekeler, demokrasimiz adına yüz kızartıcı bir durumdur. Umarım aklıselim galip gelir ve Türkiye için daha da sıkıntılı süreçlerin yaşanmasına yol açmazlar. Bir belediye başkanı olarak değil vatandaş Ekrem İmamoğlu olarak bazı uygulamaları endişeyle takip ediyorum. Bir gece yarısı, adını kentimizde imzalanması nedeniyle buradan alan ve bizim için bir gurur vesilesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir kararname ile çıkılması bizleri derinden üzüyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin, kökü bin yıllara dayanan, ciddî bir devlet tecrübesine sahip olduğunu hiç kimse unutmasın. Dönemsel iktidarlar bazı deformasyonlar oluşturabilirler, bazı yanlışlar yapabilirler” ifadelerini kullandı.

"KANAL İSTANBUL BİR SEÇİM PROJESİDİR"

Toplantıda, İstanbul Kanalı ile ilgili soruları yanıtlayan İmamoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanı, bu projede ısrar ederken altında birçok tez bulunduruyor. Bunlardan birincisi ‘devlet projesi’ olduğuna vurgu yaparak bunun yapılması gerektiğinin şart olduğunu kamuoyuna aktarmak istiyor. Bu, bir devlet projesi değildir. Bu, bir seçim projesidir; zamanında böyle başlamıştır. Bunu, 2011 yılı seçiminde Cumhurbaşkanı açıkladı. Seçim sonrası proje ile ilgili elle tutulur bir gelişme olmadı. 2014 yılında Cumhurbaşkanının partisinde Başbakan değişti. O zamanlar Başbakan olan Ahmet Davutoğlu ve Başbakan Yardımcısı olan Ali Babacan bu proje hakkında ‘Bu devletin kabul edeceği bir proje değildir’ diyor ve siz buna devlet projesi diyorsunuz. Hayır, bu bir seçim projesidir” diye konuştu.

"ISRARIN SEBEBİ 'BİRİLERİNİN' PARA KAZANMASI"

Proje açıklandığında, kanalın yapılacağı bölgede arazi alım-satımına izin verilmeyeceği yönünde beyanların olduğunu ancak yine de 10 milyonlarca alanın el değiştirdiğine değinen İmamoğlu, “Bunun yaklaşık 40 milyon metrekareye ulaştığı düşüncesindeyiz. Birçok konunun şeffaf yönetilmediği gibi bu konuda da hiçbir detaylı alım-satım bilgisi kamuoyuyla paylaşılmamaktadır. Burada, özellikle bazı Arap ülkelerinden yatırımcılar olduğu gibi bunun yanı sıra ne yazık ki ülkemizde de siyasî bağlantıları olan bazı kişilerin ve kurumların arazi aldıkları söz konusudur. Ama benim konum bu değil; benim konum, şu anda bu ülkeyi yöneten idarenin aldığı konumdur. Çok net, hani bir söz vardır ya; para, para, para… Bugün bunda ısrar edilmesinin tek sebebi tam da budur. Bugün bu ısrarı yapanların aklındaki tek konu buradan birilerinin para kazanmasıdır. Buna tümden karşıyız, çünkü İstanbul’u tehdit etmektedir. Bu bakımdan, bu proje tümüyle para kazanmaya yönelik bir emlak projesi” dedi.

"PROJENİN BEDELİ 80 MİLYAR DOLAR DESEM, YANILMIŞ OLMAM"

İmamoğlu, göreve geldiğinde İstanbul Kanalı ile ilgili bilinirliğin araştırıldığını ifade ederek “Kanal İstanbul projesi açıklandığında İstanbul’da bunun bilinirliğini araştırdık. Gördük ki ne yazık ki İstanbullunun ‘Beton Kanal’ ile ilgili hiçbir fikri yok. ‘Biliyorum’ diyenlerde yüzde 15’i bile yakalayamadık, ne ölçüde bildiği de tartışılır. Bu bakımdan hızlıca, projenin açıklandığı 2011’den bu yana ilk defa kanal projesiyle ilgili bir çalıştay yaptık. Yüzlerce bilim adamı ve binlerce vatandaş katıldı ve izledi. Kitap ve bröşürler paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz. İddiayla söylüyorum ki bu projenin bedeli bu ülkeye 80 milyar dolar desem, yanılmış olmam. Bu kadar büyük bir bedelle bu şehre ihanet edileceğini bildiğimiz bu projenin, devlet tarafından anlatılmış tek bir cümlesini göremezsiniz. Biz daha önceki belediye yönetimi ile devlet arasında yapılmış olan Kanal İstanbul ile ilgili sözleşmeyi feshettik. Ne beni ne de belediyeden herhangi birini Kanal İstanbul ile ilgili toplantıya davet etmedi” dedi.

İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Proje alanında tahribat gören, sıkıntı yaşayan köylüler var. Bunlarla alakalı takip içerisindeyiz, destek oluyoruz, yanlarında oluyoruz. Tarımlarına devam etmeleri için destek oluyoruz. Ama ne yazık ki buradaki birçok tarım alanının köylülerin elinden alındığını da biliyoruz. Vatandaş tarım alanını iyi bir fiyata sattığını düşündü ve sattı, milyonlarca metrekare. Bu 40 milyon metrekare olarak tahmin ettiğimiz alanların daha önceden tarım alanı olduğunu biliyoruz. Sözüm ona buraları satın alan uyanık insanlar, bir emlak projesinin onları zengin edeceğini düşündüler. O vatandaşların aldıkları fiyatlardan, o arazileri tarım arazisi olarak geri almaya İBB olarak hazırız. O tarım arazilerini onlardan geri almaya talibiz."