Haberler
Giriş Tarihi : 12-10-2021 17:20   Güncelleme : 12-10-2021 17:20

İBB TÜGVA'ya Bedelsiz Verilen Binayı Geri Almak İçin Harekete Geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÜGVA'ya 25 yıllığına bedelsiz olarak verilen binanın tahliyesi için harekete geçti.

İBB TÜGVA'ya Bedelsiz Verilen Binayı Geri Almak İçin Harekete Geçti

Büyükada İskelesi'nin üst katında TÜGVA'ya yok pahasına tahsis edilen kafeteryaya ilişkin sözleşme İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından feshedilmiş ve yargı sürecinin sonunda mahkeme İBB'yi haklı bularak binanın tahliyesine hükmetmiş, ancak polis savcının sözlü olarak verdiği iddiasıyla tahliye işlemini gerçekleştiren İBB zabıtasına müdahale etmişti.

Büyükada İskelesi'ndeki duruma ilişkin tartışmalar sürerken Ekrem İmamoğlu yönetimindeki Büyükşehir Belediyesi, Edirnekapı'da TÜGVA'ya bedelsiz olarak 25 yıllığına tahsis edilen binayı boşaltmak için harekete geçti.

Binanın tahsisinin iptali için Başkanlık tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne resmi yazı yazılırken binayı boş tutarak tahsis amacına uygun kullanmayan TÜGVA'ya ihtarname gönderildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Emlak Yönetim Daire Başkanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Kamu Taşınmazları Üzerinde Eğitim ve Yurt Faaliyetleri için Üst Hakkı Tesis Edilmesine İlişkin Yönetmeliğin’ 14. Maddesine istinaden Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) adına tesis edilen bedelsiz irtifa hakkının fesih edileceği hususları, 24.08.2021 tarihli ihtarname ile adı geçen Vakfa bildirilmiştir. Vakıftan alınan 10.09.2021 tarihli yazıda, pandemi koşulları öne sürülerek restorasyon işlemlerinin gerçekleştirilemediği, restorasyon çalışmalarının devam ettiği ve Yönetmeliğin 5. Maddesine uygun şekilde eğitim faaliyetlerine devam edileceği ifade edilmiştir.

Yapılan değerlendirmede, söz konusu irtifa hakkının 2018 yılının sonunda tesis edildiği, pandemi kısıtlamalarının ise 2020 yılının ilk yarısında başladığı dolayısıyla pandemi koşullarının taşınmazın faaliyete açılmaması için yeterli bir gerekçe olmadığı ayrıca 09.09.2021 tarihinde Emlak Müdürlüğü teknik personelince mahallinde yapılan tespitte taşınmazın halen boş ve atıl vaziyette olduğu, yapının girişe kapatıldığı dolayısıyla herhangi bir restorasyon çalışmasında bulunulmadığı hususları tespit edilmiştir."

İBB, düğmeye bastı: TÜGVA'ya 25 yıllığına 'bedelsiz' verilen bina tahliye edilecek