Haberler
Giriş Tarihi : 09-09-2021 11:53   Güncelleme : 09-09-2021 12:04

İBB'den 'Tsunamiden Kaçış' Tabelaları

İBB, Marmara Denizi ile kıyısı olan ilçelerin sahillerine 'tsunami tahliye yolu' tabelaları koydu.

İBB'den 'Tsunamiden Kaçış' Tabelaları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul için beklenen depremin ardından yaşanma ihtimali olan tsunami tehdidi için Marmara Denizi ile kıyısı olan ilçelerin sahillerine 'tsunami tahliye yolu' tabelaları koydu. 

Marmara Denizi'nin tsunami açısından tehlikeli olabileceğini ve durumun geçmiş dönemde yaşanan olaylardan yola çıkılarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı'ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler. Marmara Denizi iç denizi olmasına rağmen tsunami riski var. Bu nedenle Marmara Denizi kıyılarının tsunami açısından tehlikeli olduğunu söylemeliyim. Geçmişte Marmara Denizi 'inde meydana gelen depremler İstanbul ve çevresini hep etkilemiştir. Bu depremlerle birlikte tsunami gerçeğini de ifade etmek gerekiyor. Son 2 bin yıl içerisinde 30'un üzerinde tsunami var" dedi.

''Kıyıda Uyarıcı Tabelalar Olmasını Destekliyorum''

Tsunami yaşanması durumunda tabelaların vatandaşların uzaklaşmasını sağlayacağını belirten Prof. Dr. Ersoy, "Marmara Denizi'nde tsunami olacağını biliniyordu ancak sakınım planları yoktu. Yani, tsunami tehlikesi gerçekleşirse vatandaşların ve yetkililerin ne yapacağı bilinmiyordu. Pasifik'teki dalga yüksekliği Türkiye'de görülmez. Bizde, tsunami dalga boyu birkaç metre olur. Yani 1 metrelik dalga Marmara kıyılarında, kıyıdan içeriye 50 metre bile girse sahildeki bütün otomobilleri ve insanları denize çekebilir. Çünkü bir otomobilin hacmiyle suyu karşılaştırdığımızda aynı hacimdeki su otomobili kıyıdan alır denizin içine çekebilir. Öyle bir durumda vatandaşların yükseğe doğru kaçması gerekiyor. Tsunami zaten kıyıdaki dar bir alanda bile etkili olsa bu tüm İstanbul kıyılarının tsunamiden etkileneceğini gösteriyor. Kıyıda uyarıcı tabelaların olmasını şiddetle onaylıyorum. Çünkü panik anında insanlar nereye kaçacağını bilemez. Ancak kişiler tsunami bölgesinde olduğunda nereye kaçacağını bilir  şeklinde konuştu.