Haberler
Giriş Tarihi : 18-03-2021 17:11   Güncelleme : 18-03-2021 17:11

İbrahim Tatlıses Davasında Ceza Yağdı: 30'ar Yıl Hapis

İbrahim Tatlıses'in 2011 yılında uğradığı ve ağır yaralandığı silahlı saldırı sonucu açılan davada karar çıktı.

İbrahim Tatlıses Davasında Ceza Yağdı: 30'ar Yıl Hapis

14 Mart 2011 tarihinde, katıldığı program çekimlerinden çıkan şarkıcı İbrahim Tatlıses ve asistanı Buket Çakıcı ile şoförü Hakan Çalışkan’ın içinde bulunduğu arabaya silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırı sonrası  İbrahim Tatlıses ve Buket Çalışkan yaralanırken, şoför Hakan Çalışkan yara almadan kurtulmuştu. 

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yaşanan olaya ilişkin yapılan yargılamada sanık Abdullah Uçmak, “Silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” ve “Tehdit”, suçundan toplamda 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Sanık Abullah Uçmak'ın, Tatlıses’e karşı işlediği “Nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 18 yıl hapis, “Silahlı kanuna muhalefet” suçundan ise 7 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmişti. Uçmak, Buket Çakıcı’ya karşı işlediği “Kasıtla nitelikli yaralama” suçundan da 4 yıl hapis cezasına çarptırılarak toplamda 36 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık Abdullah Uçmak’a “Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, Tatlıses’e yönelik “Nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs etmek”, “Nitelikli tehdit” ve “Silah kanuna muhalefet” suçlarından verilen hapis cezalarını onamıştı. Bu cezalardan sonra, müştekiler Hakan Çalışkan ve Buket Çakıcı’ya yönelik “Kasıtlı nitelikli yaralama” suçu işledikleri gerekçesiyle ceza verilen Abdullah Uçmak, Ersin Altun ve Yunus Ayık’ın eylemleri ile sanıklardan Emin Birdal’ın “Silah sağlama” suçundan aldıkları hüküm, Yargıtay tarafından bozulmuştu.

Beraat Talep Edildi

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, tutuklu sanık Abdullah Uçmak hazır bulundurulurken, diğer sanıklar ise SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Duruşma savcısı, önceki duruşmada verdiği mütalaasını tekrar ederek sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Uçmak, “Savcı Bey, önceki savcının iddianamesini kopyalayıp yapıştırmış. Asıl hedefin (İbrahim Tatlıses) başından çıkan merminin parçalarıyla diğer kişilerin yaralanmış olabileceği görüntülerde bellidir. Müştekilere karşı kasten işlenmiş hiçbir fiil yoktur. İsteseler ikisini de vururlardı. Bu kişileri öldürmek istemedikleri belli. Vurulduklarında sağ ve sol cama mermi geliyor. Şoförün bulunduğu veya başka yere mermi gelmiyor. Bu dosya başından beri berbat bir dosya. Başka da söyleyecek bir şeyim yok” savunmasını yaptı.

Sanık Abdullah Uçmak’ın avukatı ise mütalaayı reddettiklerini söyleyerek “Müvekkilim, Yunus Ayık’ı şoförlük yapması konusunda ikna ettiği söyleniyor ancak en başından beri böyle bir şey olmadığı biliniyor. Sanıkların öldürme kastları olsaydı ilk önce şoförü öldürürlerdi. Müvekkiller hakkında lehe olan hususların uygulanmasını talep ediyorum” dedi ve Uçmak'ın beraatini talep etti.

30'ar Yıl Hapis

Mahkeme heyeti, sanık Abdullah Uçmak’ı müştekiler Buket Çakıcı ve Hakan Çalışkan’a karşı “Kasten tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan ayrı ayrı 15’er yıl, toplamda ise 30 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanıklar Ersin Altun ve Yunus Ayık da müştekiler Buket Çakıcı ve Hakan Çalışkan’a karşı “Kasten tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan 15’er yıldan toplamda 30’ar yıl hapis cezasına çarptırıldılar. Sanık Emin Birdal'a ise “Silah sağlama” suçundan 7 yıl 3 ay 15 gün hapis ve 2 bin 500 TL adli para cezası verildi.