Haberler
Giriş Tarihi : 19-12-2020 19:58   Güncelleme : 19-12-2020 19:58

İçişleri Bakanı'na STK'lara Kayyum Atama Yetkisi Verildi

İçişleri Bakanı'na, çeşitli alanlarda faaliyet yürüten derneklere kayyum atama yetkisi veren 15. madde tüm itirazlara karşın Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

İçişleri Bakanı'na STK'lara Kayyum Atama Yetkisi Verildi

TBMM'ye, AKP'li milletvekillerinin imzasıyla getirilen "Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Önlenmesi Hakkında Kanun" teklifinden, İçişleri Bakanı'na, sivil toplum kuruluşlarının (STK) yönetimine kayyum atama yetkisi veren düzenleme çıkmıştı.

Kanun teklifinin Meclis Adalet Komisyonu'nda görüşmeleri sürerken, İçişleri Bakanı'na dernek faaliyetini durdurma ve kayyum atama yetkisi getiren 15. madde AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi.

Komisyonda kabul edilen 15. madde ile İçişleri Bakanı ve valilikler, derneklerin yönetiminde yer alan ve hakkında terör soruşturması açılan isimleri görevden alabilecek, derneğin faaliyetini geçici olarak durdurabilecek ve gerekli görürse yönetimlerine kayyum atayabilecek.

Maddeye göre, çeşitli alanlarda faaliyet yürüten derneklerin, "geçici süreyle de olsa" faaliyetleri durdurulabilecek. Dernek faaliyetleri kapsamında hakkında terör soruşturması açılanlar, İçişleri Bakanı tarafından geçici bir tedbir olarak görevden uzaklaştırılabilecek. Tedbirin yeterli olmaması veya gecikmesinde sakınca bulunulan hallerde İçişleri Bakanı, derneğin faaliyetini geçici olarak durdurabilecek.

Mahkeme, bu kararı 48 saat içinde denetleyecek. Bakanlık, görevden uzaklaştırdığı kişilerin yerine Dernekler Kanunu hükümlerine göre kayyum da atayabilecek. 43 maddelik teklifin 19 maddesi görüşülerek, kabul edildi.