Haberler
Giriş Tarihi : 08-09-2021 18:55   Güncelleme : 08-09-2021 18:55

İçişleri Bakanlığı'ndan Afganistanlı Yasa Dışı Göçmenlere Vatandaşlık Verildiği İddialarına Yönelik Açıklama

İçişleri Bakanlığı'ndan Afganistanlı yasa dışı göçmenlere vatandaşlık verildiği iddialarına ilişkin açıklama geldi.

İçişleri Bakanlığı'ndan Afganistanlı Yasa Dışı Göçmenlere Vatandaşlık Verildiği İddialarına Yönelik Açıklama

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan resmi açıklamada vatandaşlığa giriş için gerekli şartları tespit eden Türk Vatandaşlığı Kanunu hatırlatıldı.

Kanunda yabancı birinin Türk vatandaşlığına girmek için "Türkiye'de 5 yıl kesintisiz geçerli ikamet izniyle bulunması veya bir Türk vatandaşı ile 3 yıl evli olması ya da Cumhurbaşkanınca belirlenen kapsam ve tutarda yatırım gerçekleştirmesi halinde bizzat kendisi veya resmi vekili ile başvurması üzerine milli güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel bir hali bulunmaması" gerektiğinin belirtilrdiği açıklamada 3 bin Afgan'ın ABD'nin "bedelini ödemesi" karşılığında Türk vatandaşı yapıldığına yönelik iddiaların asılsız olduğu bildirildi.

"Taksitle ödeme usulü" ile vatandaşlık verilmesinin imkansız olduğu belirtilen açıklamada "Kaynağı belli olmayan, hiçbir somut bilgi ve belgeye dayanmayan iddiaları kamuoyu ile paylaşarak, kurumları rencide etmek, itibarını zedelemek ve milletimizi bu asılsız bilgiler ile yanıltmak kabul edilebilir değildir. Daha önce de benzer iddialar defalarca kez ortaya atılmış, tüm bu asılsız iddialar somut belge ve veriler ile çürütülmüştür" denildi.