Haberler
Giriş Tarihi : 24-12-2020 16:10   Güncelleme : 24-12-2020 16:16

İlahiyatçı Cemil Kılıç'tan Diyanet'e Ezan Cevabı: İslam'da Böyle Bir Görüş Yok

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, ezanın asli halinin dışında herhangi bir dilde okunamayacağına dair fetvasına İlahiyatçı Cemil Kılıç'tan yanıt geldi.

İlahiyatçı Cemil Kılıç'tan Diyanet'e Ezan Cevabı: İslam'da Böyle Bir Görüş Yok

Diyanet İşleri Başkanlığı, ezanın asli halinin dışında herhangi bir dil ile okunacak çağrının, İslam alimleri ve dünya Müslümanları nezdinde ezan olarak itibarının olmadığının muhakkak olduğunu bildirmişti.

Yapılan açıklamada, son günlerde kamuoyunda ezanın Türkçe okunması, Kur'an-ı Kerim mealinin Kur'an-ı Kerim gibi tilavet edilmesi ve bu bağlamda Türkçe ibadet konularının tartışıldığı hatırlatıldı ve Kur'an-ı Kerim'in Arapça olarak indirildiğini, hem lafzı hem manası ile Kur'an-ı Kerim olduğunun vurgulandığı açıklamada, indirildiği lafızların dışında, Arapça bile olsa, başka sözlerle ifade edilen mananın Cenab-ı Hakk'ın kelamı değil, mütercimin ondan anladığı mana olduğuna değinildi.

Bu açıklamanın ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan İlahiyatçı Cemil Kılıç, ''Diyanet Başkanı yalan söylüyor... İslam uleması Kur'an'ın tercümesine Kur'an denilemez diye görüş birliği içinde değil. Açıkça gözlerimizin içine baka baka yalan söylüyor. Yalanla iman bir arada olmaz'' dedi.

https://www.tamgaturk.com/haber/diyanetten-turkce-ibadet-ve-ezan-aciklamasi-22031.html