Haberler
Giriş Tarihi : 06-04-2021 11:29   Güncelleme : 06-04-2021 11:29

İlk Yerli Kenevir Tohumları Tescillendi

Yaklaşık iki yıldır ekim süreci devam eden Türkiye’nin ilk yerli kenevir tohumları ‘Narlı‘ ve ‘Vezir‘ tescillendi.

İlk Yerli Kenevir Tohumları Tescillendi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kenevir Araştırmaları Enstitüsü’ncen devam ettirilen kenevir bitkisinin araştırılması kapsamında, iki yıl önce tescil edilmesi amacıyla çalışmalara başlanan ‘Narlı’ ve ‘Vezir’ tohumları için süreç tamamlandı. Yapılan testler sonunda tescillenen kenevirler, Türkiye’nin ilk yerli kenevir tohumları oldu.

OMÜ Kenevir Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Selim Aytaç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “2013 yılında Türkiye’deki kenevirlerle ilgilenmeye başladık. Öncelikle Türkiye’de kenevir ekim alanlarının artırılması ve bunun ekonomiye kazandırılması için tescilli bir üretim modeline girmemiz lazım diye düşündük. Tescilli üretim modeli de sertifikalı tohumdan geçer. Bununla ilgili ülkemizde daha önce tescilli bir tohum söz konusu değildi. Tescil süreci uzun bir süreç. Bu sürece ilk olarak kurum imkanları ile başladık daha sonra yapmış olduğumuz çalışma TÜBİTAK tarafından kabul edildi. TÜBİTAK’ın sağlamış olduğu finansla OMÜ ve Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü ortak olarak bu çalışmaya girdik. 2019 yılının ocak ayında iki türün ön plana çıktığını gördük. Bunların tescil edilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuru yaptık. Birtakım testlerden geçtikten sonra ‘Vezir’ ve ‘Narlı’ adında iki adayımız tescil aldı. Şu an Türkiye’nin ilk yerli ve milli kenevirleri tescil olmuş oldu” ifadelerini kullandı.

"Vezir" ve "Narlı"nın kullanım alanlarına ilişkin de bilgi veren Aytaç, "Narlı daha çok tekstil üretimi için uygun ince saplı, fazla uzamayan ancak ince ve kaliteli lif verebilen bir özelliğe sahip. Vezir’in ise tohum verimi yüksek ve tohumu kimyasal içerik bakımından, protein ve yağ oranı bakımından oldukça zengin. Kenevir çok yönlü kullanılan bir bitki. Bunun dışında biyo-polimer, biyokompozit ve biyoplastik gibi ürünlere dönüşümde daha avantajlı çeşitlerin geliştirilmesi lazım. Yine yasal sıkıntılar atlatılırsa gıda takviyesi olarak kullanımı gündemde olabilecek. Keneviri, kağıt sektöründe kullanabiliriz, bununla ilgili çeşitlerin geliştirilmesi lazım" şeklinde konuştu.