Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 17-01-2021 18:16   Güncelleme : 17-01-2021 18:26

İngiltere, Çin'in Doğu Türkistan Politikasını "Soykırım Sınırında" Olarak Tanımladı

İngiliz hükümeti Çin'in Doğu Türkistan'daki akıl almaz politikalarını eleştirdi.

İngiltere, Çin'in Doğu Türkistan Politikasını

Müslüman Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri konusunda "soykırım sınırına yaklaşıyor" değerlendirmesini yapan İngiliz hükümeti, Çin'e BM temsilcisinin Doğu Türkistan'a girmesine izin verme çağrısı yaptı.

Birleşik Krallık hükümeti Çin'e, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Komiseri'nin Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi'ne girmesine izin verilmesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Dominic Raab, bugün gerçekleştirdiği açıklamada, Çin'den Doğu Türkistan konusunda daha fazla şeffaflık göstermelerini istedi. "Çin tüm bunların Batı'nın uydurduğu yalanlar olduğunu ve İngiltere'nin bu grubun başını çektiğini söylüyor" diye konuşan Raab, "Bizim söylediğimiz şu: Eğer bu suçlamaları, iddiaları ve raporları reddediyorsanız, her şeyi açığa kavuşturmanın bir yolu var. BM İnsan Hakları Komiseri'nin bu tesisleri ziyaret etmesine izin verin" şeklinde konuştu

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab geçen hafta, Doğu Türkistan bölgesinde Müslüman Uygurların zorla çalıştırılması vasıtasıyla üretilen ürünlere karşı ithalat kontrolü getirdiklerini duyurmuştu. Londra, Çin'i, Uygurlara karşı "dehşet verici" insan hakları ihlallerinde bulunmakla suçluyor.

Bakan Raab, Doğu Türkistan'daki kampları sert bir dille eleştirmişti. Raab, "Orada yaşananların soykırım sınıfına girip girmediğinin bir mahkeme tarafından belirlenmesi gerekiyor. Ancak çıta oldukça yüksek. Ve açık konuşmak gerekirse, insan haklarını soykırım sınırının altında istismar eden ülkelerle serbest ticaret müzakerelerinde bulunmamamız gerekiyor" demişti. Raab'ın sözleri, Çin ile geçen ay özel yatırım anlaşmasına varan Avrupa Birliği'ne (AB) karşı eleştiri olarak değerlendiriliyor.

Çin ise, Londra'nın ithalat kontrolü kararına karşılık, Birleşik Krallık'a içişlerine karışmaktan vazgeçmesini talep etmişti.