Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 30-09-2020 10:43   Güncelleme : 30-09-2020 12:20

İngiltere Parlamentosu 'Uygur Soykırımı' İçin Çin'le Ticari İlişkileri Sonlandırmak İstiyor

Birtakım İngiliz milletvekili Çin'in Doğu Türkistan'da Uygurlara yönelik soykırım suçu işlemesi sebebiyle, Pekin ile ticari ilişkilere son verilmesini istiyor.

İngiltere Parlamentosu 'Uygur Soykırımı' İçin Çin'le Ticari İlişkileri Sonlandırmak İstiyor

İngiliz parlamentosunda, Çin'in Doğu Türkistan'da Uygurlara karşı işlediği insan hakları ihlallerini durdurmak için kampanya yürüten Sir Ian Duncan Smith, farklı partilerden milletvekillerinin soykırım ile suçlanan ülkelerle ticaretin sonlandırılmasını öngören bir yasa tasarısı üzerine çalıştığını açıkladı.

Söz konusu tasarının yasalaşması, ardından Çin'in 'soykırım suçu' işlediğinin yüksek mahkeme tarafından kabul edilmesi halinde iki ülke arasındaki ticari ilişkiler son bulabilir.

Sir Iain, daha önce konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Çin hükümetinin "Uygur halkını sistematik olarak ortadan kaldırılmaya çalıştığına" ikna olduğunu söylemişti.

Yargı kanadında ise, kamu mahkemesi, Dünya Uygur Kongresini temsil eden bir insan hakları avukatının Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı hak ihlallerinin 'soykırım' olup olmadığının soruşturulması talebini kabul etti. Başvuruyu kabul eden Londra kamu mahkemesinde duruşmaların gelecek yılın ilk aylarında başlaması bekleniyor.