Haberler
Giriş Tarihi : 05-05-2021 10:16   Güncelleme : 05-05-2021 10:16

'İntihar Etti' Denilen Askerin Şüpheli Ölümüne Tepki Gösteren Aile: Adalet Yerini Bulsun

Suriye'de askerlik yaptığı sırada intihar ettiği öne sürülen Caner Sarmaşık’ın ailesi, çocuklarının bölük komutanı tarafından etnik kimliği nedeniyle baskı ve mobbinge maruz kaldığını belirtti.

'İntihar Etti' Denilen Askerin Şüpheli Ölümüne Tepki Gösteren Aile: Adalet Yerini Bulsun

İdlib'de askerliğini yaptığı sırada intihar ettiği söylenen Roman yurttaş Caner Sarmaşık'ın ölümünün şüpheli olduğunu dile getiren CHP milletvekili Özcan Purçu'nun iddialarına Sarmaşık'ın ailesi de destek verdi.

29 Nisan perşembe günü intihar ettiği söylenilen Caner Sarmaşık'ın ailesi, Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tangel ve Roman kökenli CHP'li milletvekili Özcan Purçu; Caner Sarmaşık'ın ölümünün intihar değil şüpheli bir ölüm olduğu iddiasını ortaya attı.

Purçu, "Başka birinin silahıyla vefat ettiğini, şüpheli bir ölüm olduğunu öğrendik. Ailesi bir aydan beri de çocuğun üzerinde ciddi bir baskı olduğunu söyledi. Caner, idlib'e gönüllü olarak gitmiş. Böyle bir beyanı olan, 'arkadaşlarımla birlikte İdlib'de öleceğim' diyen birinin intihar etmesi çok şüpheli bir durum. CHP olarak bu olayın peşindeyiz. Hukuki süreç için mücadele edeceğiz. Bu çocuk canını hiçe sayıp bu ülkenin güvenliği için gidip orada ölüyor ve şehit sayılmıyor. Ailesi 'benim oğlumun onurunu iade edin, benim oğlum şehit edildi' diyor. Bayrağa sarılmadan tabutla geldi, şehit sayılmadı şüpheli bir ölüm. Nöbet esnasında kendi silahı yerine başka bir silahtan çıkan kurşunla ölüyor. Çocuk solak, kalbinden kendini vuramaz. Psikolojisi yerinde olmasa neden başkasının silahıyla intihar etsin?" diyerek Sarmaşık'ın intiharının şüpheli olduğunu belirtti.

Askerliğin Bitmesine 40 Gün Kala 'İntihar Etti' Diyorlar

Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tangel ise yetkililerin olayla ilgilenmediğini söyleyerek "Çocuk askere gönüllü gidiyor. Askerliğinin bitmesine 40 gün kala normal silahla hayatına son verildi. Resmi kaynaklar 'intihar' diyor. Askeri birlikten gelen bilgi intihar ettiği şeklinde. Psikolojik açıdan hiçbir sıkıntısı yoktu, mahalledeki  arkadaşlarının da bu yönde açıklaması vardı, bu çocuğun herhangi bir sorunu yoktu. 'Askerden döndüğümde sevdiğim kızı aileme isteteceğim' diyor. Komutanın silahını alıp kendini vurduğu söyleniyor. Bir insan silahı kalbine doğrultup vurmaz. Defin işlemleri yapılırken kalbinin olduğu bölge bantlanmıştı. Alınan duyumlar  Caner'in intihar etmediği yönende. Askerdeyken bölük komutanı çocuğa 'seni vuracağım, öldürüp burada gömeceğim, sana bu onuru yaşatmayacağım' diye tehdit ediyormuş. Bugün yapılan eylemin temel amacı bilgi edinmek. Bir haftadır devlet yetkililerinin bu olayı araştırıp bilgi vermesini istiyoruz. Fakat herhangi bir yetkili bu olaya dahil olup ilgi göstermedi" ifadelerini kullandı.

Şopar Diye Dalga Geçtiler 

“Kırklareli’den Caner kardeşimiz Şırnak’ta askerlik görevini yapıyordu. Caner kardeşimiz gönüllü olarak sınır harekatına katılmak istiyor fakat oradaki bölük komutanı bu arkadaşımıza roman olduğundan dolayı 'şopar öyle yap, şopar böyle yap' şeklinde hakaret ediyor. Caner kardeşimiz 'Bana şopar demeyin' ve 'bu roman kelimesiyle önüme çıkmayın' diyor fakat bölük komutanı da bu arkadaşımızın okuma yazması olmadığından dolayı bu arkadaşı rencide etmek için elinden geleni yapıyor. 'Git bunu ezberle' diyor. 'Komutanım ben bunu nasıl ezberleyeyim benim okuma yazmam yok' diyor. Komutanının üzerine gitmesi nedeniyle Caner kardeşimiz ailesini arayarak 'Bu komutan benim üzerime çok geliyor ne yapacağımı bilemiyorum’ diyor. Ailesi de muhtara gidiyor ve muhtar da bölük komutanını arıyor. Komutan da 'O bizim askerimiz aramızda bir sorun yok' diyor” diyen Tangel, Sarmaşık'ın mobbinge maruz kaldığını iddia etti.

Siz Çingeneler Ancak Oynamayı Bilirsiniz 

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turan Şallı da Sarmaşık'ın ailesiyle görüştüğünü belirterek, ''Sarmaşık’ın Roman olması nedeniyle komutanı tarafından çeşitli zorbalığa maruz kaldığını vurgulayan ailenin iddiasına göre Sarmaşık vefatından bir gün önce telefonda komutanın baskılarını dikkat çekerek ‘beni kurtarın’ demiş. Yine ailenin aktardığına göre komutanı okuma yazma bilmediği için künyesini ezberleyemeyen Sarmaşık’a ‘Ulan şopar sana teneke çalayım da oyna. Siz çingeneler ancak oynamayı bilirsiniz’ gibi hakaretler etmiş. Aile soruşturmanın sonuçlanmasını bekliyor. Ailenin söyledikleri birer iddia olsa bile mutlaka aydınlatılmalıdır. Romanlar olarak adalet istiyoruz” dedi.