Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 02-04-2021 10:20   Güncelleme : 02-04-2021 10:20

İşgal Altındaki Kırım'da Yaşayan Yetimlerin Zorla Rus Vatandaşı Yapılmasıyla İlgili Yargı Süreci Başlatıldı

Kırım Savcılığı, Kırım’da yaşayan yetimlere, Rus vatandaşlığının zorla kabul ettirilmesi ile ilgili adli süreç başlattı.

İşgal Altındaki Kırım'da Yaşayan Yetimlerin Zorla Rus Vatandaşı Yapılmasıyla İlgili Yargı Süreci Başlatıldı

Ukrayna’ya bağlı Kırım Savcılığı'ndan yapılan açıklamada, Kırım'da işgalci konumunda bulunan Rusya’nın, Kırım’daki yetim çocuklara Rus vatandaşlığını zorla kabul ettirmesi sebebiyle adli sürecin başladığını açıkladı.

Yargı sürecinin, insan hakları örgütlerinin başvurusu doğrultusunda Ukrayna Ceza Kanununun 438. maddesinin 1. fıkrasında bulunan savaş yasaları ve adeti ihlal etmek uyarınca başlatıldığı kaydedildi.

Kırım Savcılığı Basın Sözcüsü Katerina Didenko, yaptığı açıklamada, işgalci Rusya ve Kırım’ın sözde yönetiminin, 1949 Savaş Zamanında Sivillerin Korunmasına ilişkin Cenevre Sözleşmesi dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuku açıkça ihlal ettiğini bildirdi. 

Didenko, dayatma ile verilen Rus pasaportlarının yasal bir geçerliliği olmadığını dile getirerek, “Kırım sakinlerine Rus vatandaşlığının dayatılması, Ukrayna vatandaşlarına yönelik yürütülen sistematik baskının bir parçasıdır. İşgalci devlet ve kontrol ettiği işgalci yönetim yapay olarak, Rus vatandaşlığı olmadan yarımadada bir takım hakların kullanılmasının imkansız olduğu koşullar yarattı. Biz bir çok defa, yarımadada verilen Rus pasaportlarının yasal bir geçerliliğinin olmadığını ve yalnızca işgal sırasında Kırım’da hayatta kalmanın bir aracı olarak algılandığına dikkat çektik” şeklinde konuştu.

Yetim Çocuklara Rus Vatandaşlığı Dayatması

Basın Sözcüsü Didenko, Rusya'nın söz konusu uluslararası ihlalinin, özellikle en savunmasız nüfus kategorilerinden biri olan yetimleri olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, “2014 yılından beri hiçbir seçim hakkı olmadan yetim çocuklarına Rus vatandaşlığı ve Rus kimliği dayatılıyor. Ayrıca bu çocukları Rus vatandaşları tarafından evlat ediliyor ve işgal altındaki Kırım’ın dışına çıkarılıyorlar; bu da BM Çocuk Hakları Sözleşmesini ihlal ediyor” dedi.