Haberler
Giriş Tarihi : 20-02-2021 13:03   Güncelleme : 20-02-2021 13:03

İsrail ile Anlaşmaya Varan Yunanistan "Aşı Sertifikası" Dağıtımına Başladı

Yunanistan Dijital Yönetim Bakanı Kiryakos Pierrakis bugün yaptığı açıklamada, “Bugünden itibaren ikinci doz aşı yaptıran vatandaşlar, koronavirüse karşı dijital aşı sertifikası alabilecek” dedi.

İsrail ile Anlaşmaya Varan Yunanistan

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, iki ülke arasındaki seyahatler konusunda yeşil aşı pasaportu kullanımı üzerine anlaşmaya vardıkları açıklanmıştı.

Koronavirüs aşısı olanların iki ülke arasında herhangi bir kısıtlama veya karantina olmaksızın seyahat edebileceği söylenen yeşil aşı pasaportu kullanımı üzerine anlaşmaya varan Yunanistan, bugünden itibaren “Aşı belgesi” verilmeye başlandığını duyurdu. Pierrakis bugün yaptığı açıklamada, “Bugünden itibaren ikinci doz aşı yaptıran vatandaşlar, koronavirüse karşı dijital aşı sertifikası alabilecek” dedi. Pierrakis, söz konusu aşı sertifikasının gov.gr platformu aracılığıyla verildiğini ifade etti. Aşı sertifikası, aşının türüne bağlı olarak son aşılama dozundan sonra verildiğini ifade eden Pierrakis, “Veriler, İDİKA’nın aşı sicilinden elde ediliyor.'' dedi.

Aşı sertifikasını temin eden kişilerin mart ayının ortasından itibaren anlaşma yapılan İsrail’e kolaylıkla seyahat edebileceğini kaydeden Pierrakis, “Aşı sertifikasına yoğun ilgi var. Şuan bine yakın talep mevcut” diye ekledi.

DSÖ Aşı Pasaportuna Sıcak Bakmıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), geçen ay aşı sertifikası tartışmaları yoğunlaştığında böyle bir sisteme henüz karşı olduğunu açıklamıştı. DSÖ yetkilileri, aşının virüsün bulaşmasını ne derece engellediği, ne kadar süreyle koruyucu olduğu gibi birçok konuda yeterli bilgi bulunmadığını hatırlatmıştı. Bunlara ek olarak üretim kapasitelerinin düşük olduğu, henüz yeterli doz miktarına ulaşılamadığı gibi gerekçeler de sıralanmıştı.