Haberler
Giriş Tarihi : 20-03-2021 00:54   Güncelleme : 20-03-2021 01:02

İsrail İstihbarat Başkanı, Filistin Devlet Başkanını Uyardı

İsrail İç İstihbarat Servisi Şin Bet'in Başkanı Argaman​​​​​​​'ın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı "Hamas'la ortak liste ve ortak hükûmet" meselesinin yanı sıra "Uluslararası Ceza Mahkemesiyle (UCM) iş birliği" konularında uyardığı bildirildi.

İsrail İstihbarat Başkanı, Filistin Devlet Başkanını Uyardı

İsrail'in Kanal 13 televizyonunda yayımlanan haberden AA'nın aktardığına göre, Şin Bet Başkanı Nadav Argaman, Filistin lideri Abbas ile bir araya gelerek "kontrolden çıktığını söylediği" üç konuda uyardı.

Haberde Argaman'ın Abbas'ı uyardığı meselelerin "Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) nezdinde İsrail aleyhine Filistin makamlarının çalışmaları, Mayıs'taki seçimlere Fetih ile Hamas'ın ortak listeyle girmesi ve seçim sonrası Fetih'in Hamas'la koalisyon hükûmeti kurması" olduğu aktarıldı.

İsrail kanalına göre, bir Amerikan yetkili de "gizlice" Abbas ile görüşerek benzer uyarılarda bulundu.

Filistinli kaynaklara göre, Fetih ve Hamas hareketleri yaklaşan seçimlere ortak listeyle girme konusunda çalışmalar yürütüyor. İki hareketin de liderleri, seçimlerin ardından "milli birlik hükûmetinin" kurulacağını açıklamıştı.

UCM Başsavcısı Fatou Bensouda, 3 Mart'ta İsrail'in işgal altındaki Filistin topraklarında savaş suçu işlemesi ile ilgili resmî soruşturmanın başladığını duyurmuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi 15 Ocak'ta imzalamıştı.

Kararnamede 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanlığı ve 31 Ağustos'ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.