Haberler
Giriş Tarihi : 21-02-2021 13:36   Güncelleme : 21-02-2021 13:36

İsrail Pfizer/BioNTech Aşısının Raporlarını Yayınladı

Nüfusunun yaklaşık yüzde 50'sine aşı yapmayı başaran İsrail, aşıyla ilgili verileri kamuoyu ile paylaştı.

İsrail Pfizer/BioNTech Aşısının Raporlarını Yayınladı

Nüfusunun neredeyse yarısına Çin Virüsü aşısı yapmayı başaran İsrail, sonuçları kamuoyu ile paylaştı. İsrail Sağlık Bakanlığı, Çin Virüsü aşısının insanların hasta olma riskine karşı yüzde 95.8 oranında koruma sağladığını açıkladı. Aşının ateş ya da nefes alma sorununa karşı yüzde 98 oranında koruma sağladığı kaydedilirken, hastaneye kaldırılma ya da ölüm oranını da yüzde 98.9 oranında azalttığı belirtildi.

9 milyonluk nüfusun yüzde 45’inden fazlasının en azından bir doz aşı olduğunu duyurulan İsrail'de başbakan Netanyahu, yaptığı açıklamada "Gelecek iki hafta içerisinde 50 yaşın üzerindeki İsraillilerin yüzde 95’inin aşı olacağını tahmin ediyorum" şeklinde konuştu.

Bununla birlikte 'Green Pass' adlı bir sistemin de hayata geçirileceğini duyuran İsrail, sağlık verilerinin yer aldığı bu uygulamada insanların aşı olup olmadığı ya da Covid-19’a karşı bağışıklık oranları yer aldığını belirtti. Bu uygulama sayesinde insanların otelde konaklaması ya da bir spor etkinliğine veya bir kültürel etkinliğe gitmesine olanak sağlanacak. Bugün mağazaların ve dükkanların tekrar açılmasıyla birlikte spor salonları ve tiyatroların sadece aşı olanlara ya da hastalığı yenerek antikor üretenlere açık olduğu duyuruldu.