Haberler
Giriş Tarihi : 27-02-2021 12:14   Güncelleme : 27-02-2021 12:14

İsrail Televizyonu: Umman Körfezi'nde Bir İsrail Gemisi İran Tarafından Vuruldu

İsrail medyası, Umman Körfezi'nde İsrail'e ait bir geminin İran tarafından vurulduğunu iddia etti.

İsrail Televizyonu: Umman Körfezi'nde Bir İsrail Gemisi İran Tarafından Vuruldu

Umman Körfezi'nde bir kargo gemisinin geçişi sırasında patlama meydana geldi. Birleşik Krallıklar Deniz Ticaret Operasyonu'nun verdiği bilgiye göre, mürettebat arasında can kaybı yaşanmadığı, geminin de güvende olduğu bildirildi.

Patlama nedeniyle geminin en yakın limana doğru hareket ettiği, Umman Körfezi'nde 2019'da da birçok patlamanın yaşandığı söylendi.

İsrail, İran Tarafından Yapılan Bir Saldırı Olduğunu Söyledi

İsrail kamu yayın kuruluşu KAN'a konuşan İsrailli yetkililer, "Washington'u müzakerelere dönmeye zorlamak için Umman Körfezi'ndeki İsrail gemisini hedef aldı" açıklamasında bulundu.

"Eğer bu İran tarafından gerçekleştirilen bir operasyonsa epey akıllıca" diyen yetkililer, saldırıyı, ''İsrail dışında çok daha büyük bir oyunla bağlantılı küçük bir operasyon'' olarak değerlendirdi.

İran ile ABD, Çin, Fransa, Almanya, Rusya ve İngiltere arasında 2015'te Tahran'ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı. ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinin ardından Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek, İran'a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı. 

Tahran da yaptırımlara karşılık anlaşmadaki taahhütlerini durdurmuştu. ABD'de göreve gelen yeni yönetim, Tahran'ın anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmesi halinde anlaşmaya geri döneceklerini duyurmuştu.