Haberler
Giriş Tarihi : 13-11-2020 14:49   Güncelleme : 13-11-2020 14:49

İsrail Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi Askeri İşbirliğini Güçlendiriyor

İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi Savunma Bakanları, üç ülke arasındaki askeri işbirliğinin güçlendirilmesini öngören bir anlaşma imzaladı.

İsrail Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi Askeri İşbirliğini Güçlendiriyor

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Yunanistan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi Savunma Bakanı Charalambos Petrides ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde bir araya gelerek yapılacak işbirliğinin ülkelerindeki silahlı kuvvetleri daha hazırlıklı bir durumda tutacağını, daha fazla iş fırsatı yaratmaya yardımcı olacağını ve gerilimlerle dolu bir bölgede güvenliği artıracağı konusunda anlaşmaya vardı.

Times of Israel gazetesine göre İsrail Savunma Bakanı Gantz, “Savunma yeteneklerimizi geliştirmek ve üç ülkenin ekonomilerine binlerce iş fırsatı sağlamak için endüstriyel işbirliğini büyük ölçekte geliştirme konusunda anlaşmaya varıldı” dedi.

Yunan Bakan Panagiotopoulos ise, Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi silahlı kuvvetlerinin, ortak eğitim programları, istihbarat paylaşımı ve siber güvenlik yoluyla birlikte daha verimli çalışacağını vurguladı.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi Bakanı Charalambos Petrides de üç ülkenin ortaklığını, Doğu Akdeniz’deki varlığı ile bölgesel istikrarın sağlanması için özel önem taşıyan ABD gibi diğer ülkeleri de kapsayacak şekilde genişletmek istediklerini söyledi.