Haberler
Giriş Tarihi : 24-03-2021 00:03   Güncelleme : 24-03-2021 00:03

İsrail'deki Seçimi Netanyahu Kazandı

İsrail'deki sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Netanyahu'nun partisi Likud, 33 milletvekili çıkararak seçimleri önde tamamladı.

İsrail'deki Seçimi Netanyahu Kazandı

İsrail televizyonlarında yayımlanan sandık çıkış anketlerine göre Başbakan Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud, 33 milletvekili çıkararak seçimde birinci oldu.

Kanal 13'e göre, İsrail'de son iki yıl içinde yapılan dördüncü erken genel seçimde Likud'a destek vermesine kesin gözüyle bakılan sağ blok 54 sandalyeye ulaştı.

Netanyahu’ya destek verme ihtimali olan Naftali Bennett liderliğindeki Yamina partisi ise 7 milletvekiliyle mecliste temsil edilme hakkı kazandı. Buna göre Netanyahu, 120 sandalyeli İsrail meclisinde 61 sandalyeye ulaşarak hükûmeti kurabilmek için Yamina’nın desteğini ihtiyaç duyacak.

Yamina: Kilit Parti

İsrail’in Kanal 12 televizyonunun yayımladığı sandık çıkış anketine göre ise Likud Partisi 31 milletvekili çıkarıyor. Öte yandan koalisyon hükûmetini kurması için Netanyahu'ya destek vermesi beklenen sağ blok ise 53 sandalyede kalıyor. Bu sonuçlara göre koalisyon görüşmelerinde kilit rol oynaması beklenen Yamina Partisi meclise 8 milletvekili gönderiiyor.

Kanal 12’nin sonuçlarına göz önüne alındığında, Yamina’nın destek vermesi hâlinde Netanyahu hükûmeti kurmak için 61 milletvekili sayısına yine ulaşıyor.

Netanyahu’nun Rakibi İkinci Sırada

Kanal13’ün sandık çıkış anketine göre Netanyahu’nun rakibi Yair Lapid liderliğindeki Yeş Atid (Gelecek Var) Partisi ise 16 sandalye kazanarak meclisteki ikinci parti oldu.

İsrail vatandaşı Filistinlilerin partilerinin oluşturduğu Ortak Arap Listesi Bloku ise oy kaybederek 8 milletvekiline düştü. Ortak Arap Listesi Bloku’ndan ayrılarak seçime tek başına giren Mansur Abbas liderliğindeki Birleşik Arap Listesi de (RAM) yüzde 3,25 olan seçim barajını aşamadı.

Kanal 12’nin sandık çıkış anketine göre ise Yeş Atid 18, Ortak Arap Listesi Bloku 9 milletvekili kazandı. Mansur Abbas’ın partisi ise seçim barajını geçemedi.

İsrail Merkez Seçim Komisyonu'nun kesin olmayan sonuçları yarın açıklaması bekleniyor.