Haberler
Giriş Tarihi : 17-04-2021 21:51   Güncelleme : 17-04-2021 22:07

İstanbullular, Galata Kulesi ve Gezi Parkı'nın Devredilmesine Karşı

İstanbul Barometresi Araştırması'na göre Galata Kulesi ve Taksim Gezi Parkı’nın İBB’den alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmesini onaylayan İstanbulluların oranı yüzde 13,4’te kaldı. Buna karşılık İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 59,5'i bu hukuksuzluğu onaylamadığını açıklarken yüzde 27,1'i ise konuya ilişkin bir fikrinin olmadığını belirtti.

İstanbullular, Galata Kulesi ve Gezi Parkı'nın Devredilmesine Karşı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Planlama Ajansı İstatistik Ofisi tarafından yapılan İstanbul Barometresi Araştırması'nın mart ayı sonuçlarını yayımladı. 22 Mart - 5 Nisan tarihleri arasında, 713 İstanbul sakini ile telefon aracılığıyla görüşülerek yapılan araştırmaya göre İstanbul halkı, belediyenin elindeki bazı tarihî binaların alınarak başka kurumlara devredilmesine karşı çıkıyor.

Galata Kulesi ve Taksim Gezi Parkı’nın İBB’nin görev alanından çıkarılarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmesini onaylayan İstanbulluların oranı yüzde 13,4’te kaldı. Buna karşılık İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımızın yüzde 59,5'i bu hukuksuzluğu onaylamadığını açıklarken yüzde 27,1'i ise konuya ilişkin bir fikrinin olmadığını belirtti.

GÜNDEM BÜYÜK SALGIN VE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Katılımcıların yüzde 33,1’i ekonomik sorunların, yüzde 30,8’i Çin virüsünün mart ayında, ev içinde en çok konuşulan konular olduğunu belirtti. Katılımcıların yüzde 27,8’i salgının, yüzde 24,5’i İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin, yüzde 17,7’si ise kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin Türkiye’nin asıl gündemi olduğunu ifade etti. Bunları, yüzde 7,1 ile döviz kurlarındaki hareketlilik ve yüzde 7 ile Merkez Bankası Başkanı’nın değiştirilmesi izledi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN FESHEDİLMESİNE KARŞI OLANLARIN ORANI YÜZDE 53,4

Araştırmaya katılanların yüzde 53,4'ü, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle feshedilmesini uygun bulmadığını açıklarken yüzde 20,4'ü ise uygun bulduğunu, yüzde 26,2'si ise konuya ilişkin bir fikrinin olmadığını belirtti. Kadınların yüzde 59,5’i, erkeklerin ise yüzde 49’u bu kararı uygun bulmadığını söyledi. Katılımcıların sosyoekonomik seviyeleri arttıkça İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin uygun olmadığını belirtenlerin oranı da arttı. Alt seviyedeki sosyoekonomik gruba dâhil olan katılımcıların yüzde 40,3’ü fesih kararını uygun bulmuyorken bu oran, orta seviyedeki sosyoekonomik grupta yüzde 56,2, üst seviyedeki grupta ise yüzde 85,2 olarak tespit edildi. Ev kadınlarının yüzde 47,5’i İstanbul Sözleşmesi hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını belirtirken bu oran, çalışan kadınlarda yüzde 16,2 oldu.

Katılımcılara İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin akıllarında kalanlar sorulduğunda ise yüzde 44,8'i kadına şiddeti azaltma amacı olduğunu, yüzde 26,4'ü kadını güçlendirdiğini, yüzde 25'i aklında bir şey kalmadığını, yüzde 18,4'ü de kadına yönelik negatif ayrımcılığı azalttığını belirtti.