Haberler
Giriş Tarihi : 28-01-2021 19:52   Güncelleme : 28-01-2021 19:52

İtalyan Ressam Botticelli'nin 550 Yıllık Tablosu 92 Milyon Dolara Satıldı

İtalyan ressam Sandro Botticelli'nin 15. yüzyılda yaptığı 'Madalyon Tutan Genç Adam' tablosu New York'ta yapılan açık arttırmada 92 milyon dolara satıldı.

İtalyan Ressam Botticelli'nin 550 Yıllık Tablosu 92 Milyon Dolara Satıldı

1470-1480 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen 'Madalyon tutan genç adam' (Young Man Holding a Roundel) adlı tablonun bir önceki sahibinin, portreyi 1982 yılında 1 milyon dolara satın aldığı ifade edildi. Sotheby's Müzayede Evi, tabloya 80 milyon dolar değer biçmişti. Porte, Rönesans döneminin açık artırmayla satılan en pahalı eseri oldu.

Sotheby's Müzayede Evi’nde düzenlenen açık artırmada alıcının kimliği açıklanmadı. 

Sandro Botticelli Kimdir?

1445 yılında Floransa’da doğan Sandro Botticelli’nin gerçek adı Alessandro di Mariano di Vanni Filipepi’dir. Ailesinin kuyumcu olduğu bilinen Botticelli, sanat yaşamına kuyumculuğu öğrenerek başlamış ilk sanat eğitimini de kuyumcu olan kardeşi Antonio’dan almıştır. Kardeşinden tasarım yapmayı öğrenen sanatçı, Fra Filippo Lippi ve Verrocchio’nun öğrencisi olmuştu. Sandro Botticelli 1510’da hayatını kaybetti. Büyüdüğü ve tüm hayatı boyunca yaşadığı yerden birkaç metre uzaklıktaki Floransa’daki Ognissanti kilisesinde Vespucci ailesinin şapeline gömüldü. Botticelli, Fra Filippo Lippi’nin ve Verrocchio’nun öğrencisi olduktan sonra 1470’de kendi atölyesini kurmuştur. Atölyesini kurduktan sonra yaptığı eserlerle Floransa çevresinde ün kazanmaya başladı.Botticelli’nin mitolojik konulu eserlerinden ilki ve en önemlisi 1482 yılında oldukça alegorik bir resim olan İlkbahar isimli tablosudur.