Haberler
Giriş Tarihi : 08-06-2021 23:18   Güncelleme : 08-06-2021 23:18

İzmir Depremi Soruşturması Kapsamında 29 Kişiye 'Bilinçli Taksirden' Dava Açıldı

İzmir'de yaşanan depremde yıkılan binalarla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında 29 şüpheli hakkında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme iddiasıyla kamu davası açıldı.

İzmir Depremi Soruşturması Kapsamında 29 Kişiye 'Bilinçli Taksirden' Dava Açıldı

İzmir'de 30 Ekim 2020 tarihinde meydana gelen depremde yıkılan binalarla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 29 şüpheli hakkında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verdikleri gerekçesiyle kamu davası açıldı.

İzmir Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, soruşturmanın tamamlandığı bildirildi. İlgili belediyelerden yıkılan binalara ait projeler, bilgi ve belgelerin temin edildiği, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden akademisyenlerle TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezi'nin konuya dair raporlar hazırladığı belirtildi. Yıkılan dokuz yapıyla ilgili ayrı ayrı nihai raporların tamamlandığı ve bir kısmının soruşturma dosyasına eklendiği kaydedildi.

Başsavcılığın açıklamasında "Soruşturma sonunda toplam 29 şüpheliden 10’u halihazırda tutuklu olarak ceza infaz kurumundadır. 17 şüpheli hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmıştır. Şüphelilerden biri hakkında ise yakalama emri çıkarılmıştır. Bir şüpheli hakkında da tedbir talebi reddedilmiştir. Bilirkişi raporlarında kusurları tespit edilen 17 kamu görevlisi hakkında görevi ihmal suçundan evrak tefrik edilerek 4483 sayılı Kanun kapsamında işlem tesis edilmek üzere Memur Suçları Soruşturma Bürosu’na gönderilmiştir. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması amacıyla başlatılıp sonuçlandırılan soruşturma kapsamında şüphelilerin lehine ve aleyhine olabilecek tüm deliller toplanarak haklarında bilinçli taksirle ölüme sebebiyet verme suçundan düzenlenen iddianameler ile kamu davaları açılmıştır" ifadeleri kullanıldı.