Haberler
Giriş Tarihi : 21-04-2021 19:24   Güncelleme : 21-04-2021 19:52

Kabine Değişikliği Henüz Bitmedi: İkinci Dalga Bayramdan Sonra

21 Nisan 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan kararnamelerle AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından kabinede küçük çapta bir değişiklik yapılmıştı. Ancak söylentilere göre bu değişikliğin ikinci dalgası da bayramdan sonra gelecek.

Kabine Değişikliği Henüz Bitmedi: İkinci Dalga Bayramdan Sonra

AKP'nin büyük "lebalep" kongresiyle birlikte hem parti hem de TBMM yönetiminde değişiklik yapılırken kabinede de değişiklik yapılacağı bazı parti yetkilileri tarafından açıklanmıştı. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı kısa çalışma tatilinde, kabine üzerinde çalıştığı belirtilmişti. Kaynaklar, Erdoğan'ın her dönem bir kabine değişikliği yaptığını ve bunun bakanların yorulması ile performansa bağlı olan bir uygulama olduğunu vurguluyorlar.

Resmî Gazete'de sabahın ilk saatlerinde yayımlanan kararnamelerle Ticaret Bakanlığına kendi şirketinden dezenfektan satın aldıran Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın görevine son verilirken bu göreve AKP İstanbul Milletvekilli ve Damat Berat Albayrak'ın tez yazım aşamasındaki "çalışma arkadaşı" olduğu iddia edilen Mehmet Muş atandı. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından ayrılarak yeni bir bakanlık hâline getirilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Vedat Bilgin getirildi. Aynı kararname kapsamında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına da Derya Yanık atandı. Yanık'ın FETÖ'ye "yanık" olduğu zamanlarda Twitter'dan paylaştığı iletiler ise bakanlığa kadar getirilişi sebebiyle "pes artık" dedirtti.

Kaynaklar, bayramdan sonra da en az 4-5 Bakanlıkta daha değişiklik olabileceğini ve normal şartlarda seçime kadar bu yeni kabine ile devam edilebileceğini bildiriyor. "Ancak Pekcan'ın dezanfektan olayı kabul edilebilir değildi. Görevde devam edemeyeceği sinyalini almıştı zaten bu olaydan sonra" diye konuşan bir kaynak, kabine değişlikliği planının bu sebeple iki aşama hâlinde yapılabileceğini belirtti.

Söylentilere göre bir parti yetkilisinin, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın genellikle bir dönemde iki kabine ile çalıştığını işaret ederek "Değişiklik de dönem ortası gibi oluyor. Şimdi kongre oldu parti yönetimi değişti, TBMM yönetimi değişti. Artık kabinede de değişim zamanı demek bu. Zaten yaptığı çalışma tatilinde de kabine çalışıldı. Yorulan ve performansından memnun olunmayan bakanlıklarda değişiklikler olacaktır" dediği iddia edildi.

Bugünkü Resmî Gazete'de açıklanan dar kapsamlı kabine değişikliğiyle birlikte bakanlık sayısı 16'dan 17'ye çıkmış oldu. Mehmet Muş'un hâlihazırda devam eden milletvekilliği, yemin ederek bakanlık görevine başladığında düşecek. Bu sebeple AKP'nin TBMM'deki vekil sayısı da 289'dan 288'ye geriledi.