Haberler
Giriş Tarihi : 30-03-2021 22:37   Güncelleme : 30-03-2021 22:51

Kaçak Saray'ı Yasallaştırma Hamlesi Resmî Gazete'de Yayımlandı

30 Mart 2021'de (bugün) yayımlanan 31439 sayılı Resmî Gazete’de, Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu İlke Kararı ile tarihî alanlarda kamu binası yapılabilmesinin önünü açan 271 sayılı ilke kararı iptal edilerek bunun yerine tarihî alanlarda resmî yapı yapımı için bölge kurullarının karar vermesini öngören 1700 sayılı karar getirildi.

Kaçak Saray'ı Yasallaştırma Hamlesi Resmî Gazete'de Yayımlandı

Resmî Gazete'de yayımlanan Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu İlke Kararı ile tarihî sitler, koruma ve kullanma koşulları yeniden belirlendi. Değişikliği değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "1700 sayılı karara göre tarihî alanlarda resmî yapı yapımı için bölge kurulları karar verecek. Bu karar Kaçak Saray'ı yasallaştırma  hamlesidir, Kaçak Saray kamu vicdanında meşru değildir. Kaçak Saray'ı duble kaçak yapan 271 sayılı ilke kararı Danıştay tarafından iptal edilince saraya kılıf için 271 sayılı ilke kararı iptal edildi ve yerine 1700 sayılı karar geldi. Ne yaparlarsa yapsınlar mücadeleyi bırakmayacağız. Atatürk Orman Çiftliği'nden vazgeçmeyeceğiz. Saray kaçak, kral çıplaktır; yeni bir yargı süreci başlatıyoruz. Atatürk'ün halkına şartlı bağışla emanet ettiği Atatürk Orman Çiftliği'nden vazgeçmiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Hukuku Arkadan Dolanmak için Yeni Karar"

Candan, sözlerine şöyle sürdürdü:

"271 Sayılı İlke Kararı'nın iptali ile Atatürk Orman Çiftliği alanlarında, Atatürk'ün şartlı bağışı ve vasiyetine hukuka aykırı şekilde yapılan Kaçak Saray'ın katmerli kaçak hâline geldiği ortaya  konulmuştu. Yargı tarafından alınan kararla Kaçak Saray'ın, hukuka aykırı olduğu bir kez daha gözler önüne serilmişti. Şimdi hukuku arkadan dolanmak için yeni karar getirdiler.  Mimarlar Odası olarak bu ilke kararına da dava açacağız. Atatürk Orman Çiftliği alanları Atatürk'ün şartlı bağışı ve vasiyetine uygun hâle getirilmelidir ve Cumhurbaşkanlığı, Çankaya Köşkü'ne taşınmalı. AOÇ'nin bağrından başta Kaçak Saray olmak üzere tüm hançerler çıkarılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz."