Haberler
Giriş Tarihi : 03-06-2021 16:37   Güncelleme : 03-06-2021 16:37

Kadir Topbaş'ın Damadı Kavurmacının İBB'yi 106 Milyon Dolar Zarara Uğrattığı Tespit Edildi

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın İBB'yi 106 milyon dolar zarara uğrattığı ortaya çıktı.

Kadir Topbaş'ın Damadı Kavurmacının İBB'yi 106 Milyon Dolar Zarara Uğrattığı Tespit Edildi

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın ortak iş yaptığı Metal Yapı Konut'tan satın alınan Vatan Caddesi'ndeki arazinin alımında, İBB'nin 106 milyon dolar zarara uğradığı ortaya çıktı.

Arazinin satış süreci İBB müfettişleri tarafından incelendi ve şirketin o günkü Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Saçaklıoğlu'nun İBB'ye yazdığı dilekçeler de ortaya çıktı. Dilekçelerden birinde Cumhurbaşkanı'nın da durumdan haberdar olduğu belirlendi.

İBB, sorumlular hakkında soruşturma açılmasını isterken, dosyaya el koyan İçişleri Bakanlığı hâlen daha harekete geçmedi.

İBB Teftiş Kurulu'nun raporunda, şirketin toplam 6 bin 348,94 metrekarelik araziyi 2011 yılında Fatih Belediyesi'nden KDV hariç 25 milyon liraya satın aldığı, aynı araziyi 2017 yılında İBB'ye KDV dahil 429 milyon 733 bin 598 liraya sattığı hatırlatıldı.

Arazinin hangi ihtiyaçtan dolayı satın alındığının da belli olmadığı ve satın alınan tarihten bugüne kadar arazi üzerinde herhangi bir işlemde bulunulmadığı belirtildi. Arazinin bulunduğu adada yer alan parsellerden şirkete ait olanların İBB tarafından satın alındığı fakat şirkete ait olmayan diğer parsellerin alınmadığına vurgu yapıldı.

Söz konusu süreç hakkında dönemin İBB Meclisi üyeleri Deniz Erzincan, Hüseyin Sağ ve Nadir Ataman tarafından suç duyurusunda bulunulduğuna da yer verilen raporda, Metal Yapı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Saçaklıoğlu’nun 7 Ekim 2016 ve 10 Ocak 2017 tarihli iki adet dilekçesi de aktarıldı.

Erdoğan'ın Haberi Vardı

Saçaklıoğlu tarafından 2016'da İBB Başkanlığı Genel Sekreterliği'ne yazılan dilekçede "Cumhurbaşkanlığımız nezdinde tarafımız ve Sn. Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşülmüş bizden Fatih Vatan Caddesi’nde bulunan arazimizin İBB ile başka bir arazi ile trampa (takas) yapılması talep edilmiştir. Bu talep tarafımızdan hemen olumlu cevaplandırılmış ve bize bilgi verilmesi için beklemeye geçilmiştir" ifadeleri yer alıyor.

İBB müfettişleri, arazinin bugünkü değerinin KDV dahil 73 milyon 224 bin 900 lira olduğunu belirledi. Böylelikle belediyenin 106 milyon dolar zarar ettiği anlaşıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ise İçişleri Bakanlığı tarafından el konulan dosyaları TBMM gündemine taşıyarak araştırma önergesi verdi.