Haberler
Giriş Tarihi : 30-08-2020 14:45   Güncelleme : 30-08-2020 14:45

Karadağ Sandık Başında: 30 Yıllık İktidar Değişecek Mi

Balkan ülkesi Karadağ'da seçimler başladı. 30 yıldır iktidarı elinde tutan Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic'in liderliğini yaptığı DPS partisi değişecek mi sorusu merakını korurken Karadağlılar, yeni dönemde meclise girecek milletvekillerini belirlemek üzere oy kullanmaya başladı.

Karadağ Sandık Başında: 30 Yıllık İktidar Değişecek Mi

Balkan ülkesi bağımsız Karadağ tarihinde 5. kez yapılmakta olan genel seçimde, 81 sandalyeli meclise girmek için 6 ittifak ve 5 siyasi parti olmak üzere 11 liste yarışıyor. Genel seçim kapsamında, 541 bin 232 kayıtlı seçmen, 1217 sandıkta oy kullanmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic'in liderliğini yaptığı DPS, Karadağ'da 30 yıldır iktidarı elinde tutuyor. "Avrupa'daki en eski iktidar" olma özelliği taşıyan DPS hükümeti, Avrupa Birliği yolunda ve NATO üyeliği konusunda Karadağ'da büyük rolü olan bir iktidar.

Fakat son dönemde Dini Özgürlükler Yasası nedeniyle Sırp Ortodoks Kilisesi (SPC) ile hükümet arasında yaşanan sorunlar ve aylardır ülke genelinde süren protesto ayinleri sebebiyle seçimler için ülkede oldukça gergin bir ortam mevcut.

Genel seçimin, Djukanovic'in DPS'si ile kilisenin yanında yer alan NATO karşıtı ve Sırbistan ile bağların güçlendirilmesi taraftarı DF öncülüğündeki ittifak arasında geçeceği tahmin ediliyor.

Karadağ Devlet Seçim Kurulunun (DIK) resmi olmayan ilk sonuçları ise gece yarısına doğru açıklaması bekleniyor.

Seçimde yarışacak partiler ise şu şekilde:

"Sosyalistlerin Demokratik Partisi (DPS) ve Karadağ Liberal Partisinden (LPCG) oluşan "Karadağ İçin Kararlı" ittifakı, Demokrat Cephe (DF), Karadağ Sosyalist Halk Partisi (SNP), İşçi Partisi (RP), Gerçek Karadağ, Birleşmiş Karadağ, Karadağ Birleşik Emekliler ve Engelliler Partisi (PUPI), Karadağ Yugoslav Komünist Partisi (JKPCG), Sırp Radikal Partisi (SRS) ve Karadağ Emekliler, Engelliler ve Sosyal Adalet Partisinden (SPISPCG) oluşan "Karadağ’ın Geleceği İçin" ittifakı, Demokratlar, Demokratik Karadağ (DCG), Demos, Engelliler ve Emekliler Partisi (PIR) ve Yeni Sol Halk Hareketinden oluşan "Bizim Ulusumuz Barıştır" ittifakı, URA Halk Hareketi, CIVIS Seçmen Grubu, Adalet ve Barış Partisinden oluşan (SPP) "Siyahtan Beyaza" ittifakı, Arnavutların Demokrat Birliği (UDSH), Demokrat Parti (DP) ve Karadağ Demokrat Birliğinden oluşan "Oybirliği" ittifakı ve "Şimdi Zamanı" Arnavut ittifakı ile Sosyal Demokratlar (SD), Boşnak Partisi (BP), Hırvat Halk İnisiyatifi (HGI), Sosyal Demokrat Parti (SDP) ve Hırvat Reform Partisi (HRS)"