Haberler
Giriş Tarihi : 02-02-2021 14:40   Güncelleme : 02-02-2021 14:40

Kayyum Rektör Melih Bulu: Bana Dokunmak Devlete Dokunmaktır

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Başkanı Önder Şahin, kayyum rektör Melih Bulu ile yaptığı görüşmeyi aktardı.

Kayyum Rektör Melih Bulu: Bana Dokunmak Devlete Dokunmaktır

159 öğrencinin darp edilerek gözaltına alındığı protesto öncesi kayyum rektör Melih Bulu'yla görüşmesini anlatan Önder Şahin, "Diyalog kanalı açmak ve polis müdahalesini engellemek için Bulu ile görüştüm. Rektörlük binasından çıkarak öğrencilerle konuşma önerisi yaptım. 4 Ocak'ta tedbirsiz davrandığını, tekrar böyle bir riske girmeyeceğini, kendisine dokunulmasının devlete dokunmak olacağını ve bu yüzden çıkamayacağını" kaydetti.

BBC Türkçe’ye konuşan Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Başkanı Önder Şahin, bugün eylem çağrısı yapan öğrencilerle rektör olarak atanan Melih Bulu arasında diyalog kanalı açmak ve polis müdahalesini engellemek için Bulu ile görüştüğünü söyledi.

Bulu’ya rektörlük binasından çıkarak öğrencilerle konuşması önerisinde bulunan ve kendisine "Öğrenciler sizi istiyor" diyen Şahin, Bulu’nun bunu önce kabul ettiğini, ancak ardından güvenlik riskini öne sürerek vazgeçtiğini anlattı:

"Rektörlük yan kapı eşiğinde durun, öğrenciler ile aranıza 10 metre koyarak konuşun dedim. Bu çocuklardan size zarar gelmez, hepsine kefilim, dedim. Ancak "4 Ocak görüşmesinde tedbirsiz davrandığını, tekrar böyle bir riske girmeyeceğini, kendisine dokunulmasının devlete dokunmak olacağını ve bu yüzden çıkamayacağını" belirtti.

Melih Bulu, 4 Ocak günü rektörlük binasından çıkarak öğrencilerin arasına inmiş, bir saatten uzun süren konuşma sırasında öğrencilerin ısrarlı soruları üzerine “Seçimi savunuyorum” demişti.

Şahin, Bulu’yu ikna çabalarının sonuçsuz kalması üzerine yaşananları şu sözlerle anlattı:

"İkna çabalarım sonuçsuz kaldı maalesef ve öğrencilerin yanında kalarak onlara destek olmaya çalıştık. Tek yapabildiğimiz bir kaç öğrenciye ters kelepçe takılmasını önlemek oldu."