Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 12-04-2021 21:39   Güncelleme : 12-04-2021 21:39

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tatar: İki Devletli Bir Çözüme Doğru Gidilmelidir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tatar, "Biz ayrı bir devletiz, biz ayrı bir halkız. Kıbrıs'ta federasyon kalmamıştır. Bundan sonra iki devletli bir çözüme doğru gidilmelidir" ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tatar: İki Devletli Bir Çözüme Doğru Gidilmelidir

Türkiye Barolar Birliği'nden (TBB) yapılan yazılı açılamaya göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TBB ve Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) tarafından çevrim içi düzenlenen "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Dünü, Bugünü, Yarını" başlıklı toplantıya katıldı.

Kıbrıs'ta ve Doğu Akdeniz'de şartların eskisinden farklı olduğunu belirten Tatar, şöyle konuştu:

"Uluslararası çıkarlarımızdan asla ödün vermeden pozisyonumuzu korumak vatan görevidir. Artık federasyon geride kalmıştır. Rumların anladığı federasyon ile bizim anladığımız federasyon arasında ortaklık yoktur."

Kıbrıs'ta ancak iki egemen, bağımsız devletin iş birliği ile bir anlaşmanın olabileceğini vurgulayan Tatar, "Rum'un onayı kadar KKTC'nin onayı da önemlidir. Dolayısıyla biz onay vermediğimiz takdirde hiçbir anlaşma olmaz" diyerek KKTC'nin tavrını net bir biçimde açıkladı.

"Biz ayrı bir devletiz, biz ayrı bir halkız. Kıbrıs'ta federasyon kalmamıştır. Bundan sonra iki devletli bir çözüme doğru gidilmelidir" ifadelerini kullanan Tatar, Doğu Akdeniz'de gelinen noktada değişen konjonktürle beraber KKTC'nin değerinin ve rolünün de arttığını vurguladı.