Haberler
Giriş Tarihi : 09-02-2021 19:13   Güncelleme : 09-02-2021 19:13

Kılıçdaroğlu 7 Maddede CHP İktidarında İlk Yapılacakları Açıkladı

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdçaroğlu, iktidara geldiklerinde 4 ayaklı bir strateji izleyeceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu 7 Maddede CHP İktidarında İlk Yapılacakları Açıkladı

Gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Prof. Dr. Ayşe Buğra için "Soros’un Türkiye ayağı Osman Kavala’nın karısı" diyen Erdoğan’a tepki göstererek, "Ayşe Buğra dünyada bilinen saygın bilim insanlarından biri. Ne yaptı Ayşe Buğra? Osman Kavala zaten haksız bir biçimde içeride tutuluyor" dedi. Kılıçdaroğlu, iktidar olduklarında yapılacak ilk 7 icraatı maddeler halinde açıkladı:

"İktidar olduğumuzda, dört ayaklı bir strateji izleyeceğiz. Birincisi, Türkiye’de herkesin can ve mal güvenliğini sağlayacağız. İkincisi, can ve mal güvenliğini sağlamanın yolu, güçlü bir demokrasiyi inşa etmekten geçiyor. Güçlü bir demokrasi kuvvetler ayrımına dayanmaktadır. Yargı bağımsızlığını sağlayacaksınız. Yapılması gereken adliyeye, camiye, kışlaya siyaseti sokmamaktır.

Medya özgürlüğünü sağlayacağız. Medya bizi de eleştirecek, yanlışımız varsa düzelteceğiz. Gazi Meclis böyle olmayacak, kuruluşundaki irade olacak. Bu Meclis vesayet altındadır. Milletin vekili millet seçecek. O zaman parlamento vesayet altından kurtulmuş olur. İlk yapacağımız iş, siyasi ahlak kanunu çıkaracağız. Türkiye Büyük Millet Meclisi Varlık Fonunu denetleyemiyor. Ne oluyor burada, neler yapılıyor? Milyarlar denetlenmiyor böyle bir devlet anlayışı olur mu? Yüzde 10 barajını kesinlikle kaldıracağız. Devlet kesinlikle şeffaf olmalı.

Kılıçdaroğlu, "Ben ‘Dostlarımızla beraber iktidar olacağız’ dediğim zaman çıldırıyorlar. Çıldırmayın, dostlarımızla beraber iktidar olacağız. Bu ülkeye huzuru, bereketi getireceğiz, demokrasiyi getireceğiz. Peki oldunuz da en kısa sürede ne yapacaksınız? 7 madde halinde paylaşayım" diyerek yapılacak ilk icraatları şöyle özetledi:

"1- Katar Ordusu’na peşkeş çekilen tank palet fabrikasını hemen alıp orduya iade edeceğiz.

2- 15 Temmuz Şehit ve Gazileri için vatandaştan toplanan paranın tamamını hak sahiplerine bir gün içinde iade edeceğiz.

3- Beşiktaş saldırısında hayatını kaybeden polislerimiz ve diğer mağdurlar için toplanan parayı iktidar olduğumuz gün hak sahiplerine vereceğiz.

4- Çiftçilerin bankalardan veya Tarım Kredi Kooperatifleri’nden çektikleri kredilerin faizlerini tamamen sıfırlayacak, çiftçilerin alacağı olan 210 milyar liradan mahsup edeceğiz.

5- Esnafın pandemi döneminde aldığı kredilerin faizleri sileceğiz. Anaparayı da Türkiye Esnaf Sanatkârlar Konfederasyonu ile oturup konuşacak ve takside bağlayacağız.

6- Bir kararname ile esnafın stopaj vergisini kaldıracağız.

7- Hangi koşulda olursa olsun, bedeli ne olursa olsun vatan topraklarına sahip çıkacağız. Bugün için bir vatan toprağımız düşmana teslim edilmiş vaziyette. Süleyman Şah Türbesini o vatan toprağına götürmek, orada bayrağımızı dalgalandırmak bizim namus borcumuz olacak."