Haberler
Giriş Tarihi : 04-10-2021 14:58   Güncelleme : 04-10-2021 15:12

Kılıçdaroğlu: Akşener'in Başbakanlığı Son Derece Değerli Olur

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener'in "Başbakanlığa talibim" açıklamasını dikkat çekici ifadelerle yorumladı.

Kılıçdaroğlu: Akşener'in Başbakanlığı Son Derece Değerli Olur

Partisinin Bolu'daki kampında gazetecilerle bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parlamenter sisteme ilişkin çalışmaların hızlandırıldığını belirterek "Biz güçlendirilmiş parlamenter sistemi istiyoruz da neyi öngörüyoruz, bunun kamuoyuna anlatılması lazım. Var olan sistem Türkiye’yi felakete götürdü. Biz demokrasiyi istiyoruz, parlamento güçlensin istiyoruz, millet iradesi üzerinde bir vesayet olmasın istiyoruz. Yürütme organının halka hesap vermesini, parlamentoya hesap vermesini istiyoruz" diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "Ben cumhurbaşkanı adayı değilim, başbakanlığa talibim" şeklinde açıklamasını da değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Hepimizin saygı duyması gereken bir söylem. Güçlendirilmiş parlamenter sistemi biz bir an önce kısa sürede hayata geçirmek istiyoruz. Dolayısıyla o sürecin sonucunda Sayın Akşener’in başbakanlık görevini üstlenmesi bizim açımızdan da son derece değerli olur ama bunlar oturulup ittifak içinde tartışılmış konular değil. Zaman zaman genel başkanların söylemleri oluyor. Her söylemi sizler nasıl dikkatle takip ediyorsanız gazeteci olarak biz de aynı şekilde dikkatle takip ediyoruz" dedi.

CHP lideri ayrıca Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile 11 Ekim'de görüşeceklerini belirtti.