Haberler
Giriş Tarihi : 02-04-2021 13:52   Güncelleme : 02-04-2021 14:06

Kılıçdaroğlu: AYM'nin Kurum Olarak Korunması Önemlidir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli'nin AYM hakkında söylediği "kapatılmalı" sözü hakkında, "Anayasa Mahkemesini ve kararlarını eleştirebiliriz. Anayasa Mahkemesine yapılan atamaları eleştirebiliriz; ama kurum olarak Anayasa Mahkemesinin korunması önemlidir" dedi.

Kılıçdaroğlu: AYM'nin Kurum Olarak Korunması Önemlidir

Ankara Ticaret Odası Congresium'da düzenlenen "ARTANKARA 7'nci Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı"nda gazetecilerin sorularını cevapladı. MHP Genel Başkanı'nın HDP iddianamesini usulden reddeden Anayasa Mahkemesi hakkında kullandığı "HDP'nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi'nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır" sözlerine de cevaben, "Hukukun olmadığı yerde, anayasanın ayaklar altına alındığı yerde 'Anayasa Mahkemesine gerek yok' açıklamasıdır. Bu açıklama doğru bir açıklama değildir. Devletin bütün kurumlarının korunması lazım. O kurumların başında da Anayasa Mahkemesi geliyor. Anayasa Mahkemesini ve kararlarını eleştirebiliriz. Anayasa Mahkemesine yapılan atamaları eleştirebiliriz; ama kurum olarak Anayasa Mahkemesinin korunması önemlidir. Can ve mal güvenliği, demokrasi, özgürlükler, hukukun üstünlüğü, adalet için Anayasa Mahkemesi önemlidir. En son başvurduğumuz bir yargı makamıdır. 'Anayasa Mahkemesini kapatalım' demek doğru bir yaklaşım değil ve demokrasiye inanmamak anlamına gelir. Sayın Bahçeli bütün siyasal geleceğini Sayın Erdoğan'ın geleceğine paralel kıldı. Fazla yorum yapmak istemiyorum. Kişi 'Erdoğan olmazsa ben de yokum, ben olursam Erdoğan var' noktasına gelmişse bu tür açıklamalar olabilir" şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, TBMM'de reddedilen güvenlik soruşturmasının usule aykırı olarak yeniden görüşülmesi meselesi ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un CHP Milletvekili Özgür Özel hakkında söylediği "pişman ederim" sözleriyle ilgili olarak "TBMM Başkanı bu sözleriyle bulunduğu koltuğa yakışmıyor. Ne demek 'pişman ederim', aslında kendisinin pişman olması lazım. İç tüzüğün öngördüğü kurallar çiğneniyor, TBMM'ye sabotaj yapılıyor. Kurallar çiğnendikten sonra talimat üzerine işlem yapılıyor. İç tüzüğe göre bir yıl daha parlamentoya gelmemesi gereken bir yasa teklifi yeniden toplanılıyor ve yeniden görüşülmeye başlanıyor" ifadelerini kullandı.

Tutuklu eski HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 3. ittifak açıklamasına ilişkin "Bir ittifak olur olmaz bilmiyorum. Şu anda görünen iki tane ittifak var. Üçüncü bir ittifak olur mu olmaz mı zaman gösterir" diyen CHP Lideri, Mansur Yavaş ile birlikte katıldığı ARTANKARA 7'nci Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı ile ilgili olarak söylediği "Çok güzel Ankara'ya yakışan bir fuar. Buna benzer fuarların olması lazım. Ankara bir kültür kenti, önceden kültür kenti olmaktan uzaklaştırılmıştı. Şimdi önemli adımlar atılıyor. Keşke bu sergiyi Sayın Şentop da gezse. Kültür nedir, sanat nedir, sanatçı nedir bir görebilse. Ders almak istiyorsa burada sanatçılar var, sanatçılardan ders alabilir"  sözleriyle Şentop'a yüklendi.