Haberler
Giriş Tarihi : 08-03-2021 09:51   Güncelleme : 08-03-2021 09:51

Kılıçdaroğlu: Bahçeli Israrlı Ama Saray'dan İstediğini Duyabilmiş Değil

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Bahçeli'nin 'HDP kapatılsın' ısrarıyla ilgili "Bahçeli bu konuda ısrarlı ama Saray'dan istediğini duyabilmiş değil" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Bahçeli Israrlı Ama Saray'dan İstediğini Duyabilmiş Değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bu hafta açıklayacağını duyurduğu ekonomi reform paketi, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun İnsan Hakları Eylem Planı’na ilişkin tavrı ve HDP konusunda bazı değerlendirmelerde bulundu.

Bahçeli Israrlı Ama Saray'dan İstediğini Duyabilmiş Değil

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin 'HDP kapatılsın' ısrarına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, "Bahçeli bu konuda ısrarlı ama Saray’dan istediğini duyabilmiş değil. Bakın size bir şey daha söyleyeyim, Saray ve küçük ortağının yaptığı ittifak ile Millet İttifakı’nın arasındaki fark şudur: Onlar, tümüyle kişisel çıkarlarına odaklı, koltuklarını, makamlarını korumaya odaklı bir ittifak kurdular. Ancak Millet İttifakı’nın tek önceliği, memleketin geleceğidir" ifadelerini kullandı.

İktidar Düşmanlaştırma Politikası İzliyor

İktidarın kutuplaştırma politikası izlediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “İktidar, Kürt kökenli vatandaşlarımızı düşmanlaştırıyor. Bu, toplumsal barışımızın dibine dinamit koymak demektir. Bu ülkenin kuruluşunda, büyümesinde, kalkınmasında hepimizin alın teri ve emeği vardır. Siz, etnik kimliği dolayısıyla milyonları kutuplaştıramazsınız, düşman ilan edemezsiniz. Bu ülkede hepimiz demokrasi istiyoruz. Kimseyi kimliğinden, yaşam tarzından, inancından dolayı ötekileştiremezsiniz. Demokrasiden yana olanlar bir ittifak oluşturup, adına ‘Millet İttifakı’ dediler. Siz bunu yok etmek istiyorsunuz, bunun için birtakım siyasi mühendislikler yapıyorsunuz. Kendi aklınıza göre bazı projeler geliştiriyorsunuz. İYİ Parti’yi, Saadet’i nasıl koparabiliriz, bunun arayışı içindeler ve bu ittifakı bozabileceklerini düşünüyorlar. Halk bu konuda kararlı, “biz bunları göndereceğiz” diyor. Canına tak etti vatandaşın" şeklinde konuştu.

TBB Başkanı Gerçeklerden Kopmuş

İnsan Hakları Eylem Planı için “Reform değil devrim” diyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu hakkında eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, "TBB Başkanı, Türkiye gerçeklerinden büyük ölçüde kopmuş. AKP lebaleb salonlarda kongre yaparken, barolara kongre izni verilmemesi kendisini rahatsız etmiyor mu acaba? Bir yerde devrim arıyorsa, bu devrimi (!) 19 yıldır Erdoğan’ın neden gerçekleştirmediğini sorması lazım. AYM, AİHM kararlarını uygulamayan hâkimlerin terfi ettirildiği bir ülkede, bu terfileri sağlayan iradenin devrim yapacağını bırakın baro başkanını, ilkokul öğrencisi bile inanmaz. Yargıtay’da bir karara dahi imza atmamış kişi hülle yoluyla getirilip AYM üyesi yapılıyorsa, bu hülleyi yapan kişi, insan haklarında devrim mi yapacak" dedi.