Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 14-09-2020 12:16   Güncelleme : 14-09-2020 12:16

Kırım Derneği'nden İşgal Altındaki Yurtta Gerçekleşen Sözde Yargılamalar Hakkında Açıklama

Kırım Derneği, işgalcilerin Bahçesaray Grubu Davası adını verdiği sözde davanın son celsesi öncesinde bir açıklama yaptı.

Kırım Derneği'nden İşgal Altındaki Yurtta Gerçekleşen Sözde Yargılamalar Hakkında Açıklama

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Rus işgali altındaki Kırım'da işgalciler tarafından yürütülen ve Bahçesaray Grubu Davası adı verilen sözde davanın son celsesi öncesinde bir açıklama yayımladı.

Dernekten yapılan açıklamada 16 Eylül Çarşamba günü görülecek davanın son celsesinde "işgalci Kremlin rejiminin baskılarının" bir örneğine daha şahit olunacağı ifade edildi.

İşgalci Rusya'nın bu adımının Kırım'ı Kırım Tatarsız bırakma siyasetinin parçası olduğu vurgulanan açıklama, “Adil yargılanma hakkı ilkelerinin diğer haklarla birlikte açıkça çiğnendiği bu sözde yargılamaların tek sonucu Kırım Tatar halkının mücadele azminin artması olacaktır" ifadelerine yer verilerek kararlılık mesajıyla neticelendirildi.

Kırım Derneği'nden yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

"Rusya Federasyonu’nun vatanımız Kırım’ı işgaline karşı demokrasi ve hukuk ilkelerine bağlı direnişini sürdüren Kırım Tatarlarına yönelik işgalci Kremlin rejiminin baskılarının bir diğerine de 16 Eylül 2020 Çarşamba günü hep birlikte şahit olacağız. “Bahçesaray Grubu Davası” adı ile bilinen sözde ve uydurulmuş davanın son celsesini hep birlikte göreceğiz.

Kırım’ı işgal ederek yeryüzü cenneti vatanımızı komşu devletler, Türkiye ve dünyaya yönelik bir tehdit oluşturacak şekilde askerî bir üsse dönüştüren Rusya’nın bu uydurma ve sözde davalarla amacı Kırım’da Rus hukuksuzluğu ve haydutluğuna direnen Kırım Tatarlarını baskı altında tutmak ve yıldırmaktır. İşgalin başlangıcından bu yana Çarlık, Sovyet ve bilhassa Stalin rejiminin gayesini aynen benimseyen bugünkü Kremlin rejiminin Kırım’ı Kırım Tatarsız bırakma siyaseti değişmeksizin devam etmektedir.

Kırım’ın aslî sahipleri olan Kırım Tatarları Rusya Federasyonunun bu barbarca amacına karşı mücadelesine devam edecektir.

Uluslararası hukuk ve evrensel hukuk ilkeleri çerçevesinde Kırım’da herhangi bir yargılama ve yönetim yetkisine sahip olmayan Rusya Federasyonunun, Kırım Tatarlarına karşı baskı ve yıldırma gayesi ile açtığı sözde davaların tamamı mutlak butlan ile batıl yani yok hükmündedir. İnsanlık vicdanı; bu sözde davaları açan, yargılamayı yürüten ve bu dava komedyasında Kırım Tatarlarına karşı işlem ve eylemlerde bulunanları tarihin kara sayfalarında yer alan suçların failleri ile aynı kategoride yargılamış ve gerekli hükmü vermiştir.

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında “adil yargılanma hakkı” ilkelerinin diğer haklarla birlikte açıkça çiğnendiği bu sözde yargılamaların tek sonucu Kırım Tatar halkının mücadele azminin artması olacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."