Haberler
Giriş Tarihi : 26-05-2021 12:03   Güncelleme : 26-05-2021 12:03

Kolin İnşaat Köylüyü Susuz Bıraktı

Uşak'ta yüksek hızlı tren hattı inşaatı yapan Kolin İnşaat, Eşme ilçesinin Güney Köyü'nün sulama göletindeki suyu kullanınca köylüler susuz kaldı.

Kolin İnşaat Köylüyü Susuz Bıraktı

Köylülerin üretim yaptığı arazilerini ve hayvanlarını sulamak amacıyla kullandığı suyun Kolin İnşaat tarafından şantiyede kullanılması nedeniyle susuz kalan Güney köyü sakinleri duruma isyan etti. 

Köylüler şirketin patlamalar nedeniyle ürünlere zarar verdiğini ve çöp ve beton kalıntıları gibi atıklarıyla çevreyi kirlettiğini belirtirken bölgede inceleme yapan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, Kolin İnşaat'tan çiftçinin suyunu kullanmamasını istedi.

Kolin İnşaat'ın sorumsuz ve doğaya saygısız tavrına isyan eden bir köylü “Suyumuzu kullandılar ürünlere su kalmadı. Biz buradaki yatırıma karşı değiliz. Biz burada çiftçilik yapıyoruz bunun için suya ihtiyacımız var sadece bizim suyumuzu değil de başka alternatifleri değerlendirilmesini istiyoruz. Köyümüzde yaklaşık 300 tane koyunumuz, 100 tane büyükbaşımız var. Bu derelerden su içiyorlar. Kolin şirketi önce bu beton kalıntılarını sağa sola dökmeye başladı. Biz oraya buraya dökmeyin bir çözüm bulun diyerek uyardık. Buldukları çözüm kalıntıları dereye dökmek oldu. Şimdi deremiiz mahvoldu. Beton kamyonlarının yıkanırken kullanılan su artık dereye karışıyor. Artık bu suyu ne hayvan içebilir ne de ürünlerde kullanılabilir" dedi.

Uşak Milletvekili Yalım ise “Şirketin göledi kullanması susuzluk sorununa yol açtı. İş makineleri yolları çökertti. Artık çok kötü ve bakımsızlar. Şantiyedeki patlamalar köyün havasını değiştirdi, toz bulutları ürünlerin üzerine çöktü gelişimlerini engelledi. Tabi hızlı tren yapılmak zorunda bunun yapılmasını hepimiz istiyoruz. Ancak firma maalesef köylünün sulamada ihtiyacı olan suyu kullanıyor. Siz kendi işinizi görürken köylünün kendi ihtiyacı olan sulamada kullandığı ekimde kullandığı suyu tüketmeyin diyoruz” şeklinde konuştu.