Haberler
Giriş Tarihi : 05-11-2020 15:17   Güncelleme : 05-11-2020 15:17

Kosova Cumhurbaşkanı Savaş Suçları İddianamesinin Onaylanmasıyla İstifa Etti

Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi, Lahey'deki Kosova Özel Savcılığının hazırladığı savaş suçları iddianamesinin mahkeme tarafından kabul edilmesi üzerine görevinden istifa etti.

Kosova Cumhurbaşkanı Savaş Suçları İddianamesinin Onaylanmasıyla İstifa Etti

Lahey'deki özel savcılık, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ve eski Meclis Başkanı Kadri Veseli hakkında Kosova'daki savaşta (1998-1999) insanlığa karşı suç ve savaş suçu işledikleri gerekçesiyle 24 Haziran'da iddianame hazırlamış ve yetkili özel mahkemeye sunmuştu. Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi, bugün düzenlediği basın toplantısında iddianame nedeniyle görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Kosova Özel Mahkemesinde görevli yargıcın, hakkındaki iddianamenin kabul edildiğini az önce kendisine bildirdiğini aktaran Thaçi, "Şahsım ve ailem adına, özgürlük, bağımsızlık ve devlet kurma yolundaki 30 yıllık çabalarımızda bana inanıp beni destekleyen sizler adına çok zor bir an" dedi.

Kosova vatandaşlarını umutlarını yitirmemeye ve ülkenin son 30 yılda elde ettiği özgürlük, bağımsızlık ve devlet kurma hakkında düşünmeye çağıran Thaçi, kendisi ve silah arkadaşlarına yönelik bu iddianameyi "Kosova'nın özgürlüğü ve inşası için ödenmesi gereken küçük bir bedel" olarak nitelendirdi.

Başkent Priştine'deki Cumhurbaşkanlığı bahçesinde düzenlediği basın toplantısında görevinden istifa ettiğini açıklayan Thaçi, Kosova halkına sakin olmaları çağrısında bulundu.

Thaçi ve Veseli ile iddianamede adı geçen diğer kişilerin, 100 kişinin ölümünden sorumlu oldukları öne sürülürken şüphelilerin cinayet, sürgün ve işkence gibi savaş suçlarıyla da itham edildikleri bildirilmişti.