Haberler
Giriş Tarihi : 06-04-2021 13:09   Güncelleme : 06-04-2021 13:09

Kütahya'da Dereler Taştı, Tarım Arazileri Sular Altında Kaldı

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde etkili olan sağanak yağışla beraber Domurköy ve Çakıl derelerinde taşkın meydana geldi.

Kütahya'da Dereler Taştı, Tarım Arazileri Sular Altında Kaldı

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde yaşanan yoğun yağışlar derelerde taşkın olmasına sebep oldu. Derelerin taşmasıyla beraber tarım alanlarının sular altında kaldığını açıklayan Domurköy sakinlerinden Hasan Kardaş, “Suyun debisi oldukça fazla. Su, tarla ve bahçelere taştı. Bu taşkın toprağımıza zarar veriyor. Bu suyun önüne gölet yapılırsa Domaniç halkı köyleri ile beraber susuzluktan kurtulur ve faydalanır. Hatta bu güzergah üzerinde Tavşanlı ilçesi bile yararlanabilir. Bunun için göledin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Yaşanan su taşkını sonrası bahçelerin zarar gördüğünü belirten başka bir vatandaş Selahattin Öztürk ise, “Bu su senelerdir boşa akıyor. Kışın toplanan suyla Çukurca'ya gölet yapıldı. Çamlıca'ya keza aynı şekilde yapıldı. Bu su bu şekilde böyle akar iken buraya yapılmıyor. Ama kışın toplanan kar ve yağmur suyu ile toplanan yerlere gölet yapılıyor. Yazık değil midir? Bu su boşa akmasın” diyerek ihmallere dikkat çekti.

Bükerler, Çokköy ve Karaköy’de de etkili olan su taşkınlarının ekili arazilerine ve bahçelerine zarar verdiğini belirten köylüler, vaat edilen Domur göletinin bir an önce yapılmasını istiyor.